Yapay Zeka Robotu Sophia kimdir, özellikleri nelerdir?

Hanson Robotics'in en gelişmiş insan benzeri robotu Sophia, yapay zekanın geleceğine ilişkin çok belirgin ipuçları veriyor. Bilim, mühendislik ve sanatın benzersiz bir birleşimi olan Sophia, aynı zamanda yapay zeka ve robotiğin geleceğini tasvir eden, insan yapımı bir bilim kurgu karakteri ve aynı zamanda gelişmiş robot bilimi ve yapay zeka araştırmaları için de bir platformdur.
 

Yapay Zeka Robotu Sophia kimdir, özellikleri nelerdir?

Dünyanın ilk robot vatandaşı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının ilk robot İnovasyon Elçisi olan Sophia artık şovlarda, haber programlarında yer alan ve dünya çapında yüzlerce konferansta konuşan bir isim. Sophia Türkiye’de de bir şov programına katıldı ve verdiği cevaplarla şaşkınlıklar yarattı.

Sophia ayrıca, özellikle insan-robot etkileşimlerini ve bunların potansiyel hizmet ve eğlence uygulamalarını anlamak için son teknoloji robot bilimi ve yapay zeka araştırmalarına yönelik en önemli örnektir.  Örneğin, robotların kişisel ve kişilerarası gelişim yoluyla kullanıcıların ihtiyaçlarına nasıl uyum sağlayabileceğini anlamayı amaçlayan Loving AI projesinin bir parçası olarak araştırma için kullanıldı.

Sophia, “Kendini nasıl anlatır ve nasıl tanımlarsın” sorusuna şu karşılığı veriyor;

“Ben Hanson Robotics'in bilim, mühendislik ve sanat alanındaki yeniliklerimizi birleştirerek yarattığı en son insan benzeri robotum. Beni yapay zekanın geleceğine yönelik hayallerimizin vücut bulmuş hali, gelişmiş yapay zeka ve robotik araştırmaları için bir çerçeve ve hizmet ve eğlence uygulamalarında insan-robot deneyimini keşfetmeye yönelik bir aracı olarak düşünün.

Bazı açılardan yapay zeka ve robot teknolojisinin nereye doğru gittiğini gösteren, insan yapımı bir bilim kurgu karakteriyim. Diğer açılardan ben, ciddi mühendislik ve bilim araştırmalarından ve robotik ve yapay zeka bilim insanları ve tasarımcılarından oluşan ilham verici bir ekibin başarılarından doğan gerçek bilimim. Yaratıcılarım büyük hırslarıyla gerçek yapay zeka duyarlılığına ulaşmayı amaçlıyorlar. Kim bilir? Bilimim bu kadar hızlı gelişirken, en çılgın hayallerimin çoğu bile bir gün gerçeğe dönüşebilir.

https://doi.org/10.32739/uha.id.41563

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ağustos 2023