Yapay zeka ve aşk mümkün

5 dalda Oscar adayı olan “Aşk” (Her) adlı film cep telefonunun işletim sistemine âşık olan yalnız bir adamın öyküsünü anlatıyor. 5 dalda Oscar adayı olan “Aşk” (Her) adlı film cep telefonunun işletim sistemine âşık olan yalnız bir adamın öyküsünü anlatıyor. yapayzekaGoogle Mühendislik Departmanı Başkanı Ray Kurzweil 15 yıl içinde insanların bilgisayarları ile aşk yaşamasının mümkün olacağına inandığını açıkladı. New York’daki Exponential Finance konferansında konuşan Kurzweil yapay zekanın hızla gelişmekte olduğunu belirtti ve “Bilgisayarların bir insanla aynı seviyede iletişim kurabilmeye başlamalarına bence 15 yıl kaldı. Yani 2029 yılında bir bilgisayarla duygusal bir ilişki kurmak mümkün olacak” dedi. Kurzweill sözlerine “Duygusal zekası olan bilgisayarlar şaka yapabilecek, romantik, esprili, sevecen ve seksi olacak.” diyerek devam etti. Modern tarayıcıların (flatbed scanner) kaşifi olan 66 yaşındaki Kurzweil daha önce de bir gün insan beyninin bilgisayar ile birleşerek “teklik” noktasına ulaşacağını iddia ederek dikkat çekmişti.

FİLMİ OSCAR ADAYI OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl, en iyi film dahil 5 dalda Oscar adayı olan “Aşk” (Her) adlı film cep telefonunun işletim sistemine âşık olan yalnız bir adamın öyküsünü anlatıyor. Spike Jonze’nin yazıp yönettiği film, tek kişilik hayatların giderek yaygınlaştığı bir dünyada aşkın anlamını sorguluyor. Joaquin Phoenix’in başrolde olduğu filmde işletim sisteminin sesini Scarlett Johansson canlandırıyordu. BİRCE BORA/LONDRA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:16 Haziran 2014Yayınlanma Tarihi:17 Haziran 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.