YAPIŞTIRICILAR YOK OLACAK

A.A

Sağlık Bakanlığının çıkardığı yönetmelikle  çocuklar artık bağımlılık yapan yapıştırıcılardan uzak tutulacak.

 


Bir süre önce yürürlüğe giren Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan  Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulunan Temel  Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, düzenlemenin, yapışkanların  okullarda kullanımına ilişkin kuralları kapsadığını söyledi.

Yapışkanların sahip oldukları içerik bakımından su bazlı ve uçucu olmak  üzere iki farklı türü bulunduğunu ifade eden Çom, yeni düzenlemeyle artık  okullarda uçucu madde içeren yapıştırıcıların kullanılamayacağını bildirdi.

18 yaşından küçüklere uçucu madde içeren yapıştırıcıların satışının  yasaklandığını, bu ürünleri çocuklara ulaştırabileceklere de satış  yapılamayacağını kaydeden Çom, bunu yerine getirmeyenlere cezai müeyyide  uygulanacağını belirtti.

Çom, “Uçucu madde içeren yapıştırıcılar sadece gereken meslek  okullarında kullanılabilecek. Bu okullarda kullanımı zorunlu uçucu madde içeren  yapıştırıcılar da ancak kötü koku karıştırılarak satılabilecek” diye konuştu.

Bu tür yapıştırıcılara karıştırılabilecek insan sağlığına zararı olmayan  maddelerin üretici firmanın başvurusu ve bakanlık bünyesinde kurulacak komisyonun  izniyle belirlenebileceğini ifade eden Çom, “Bu önlemleri çocuklarımızı ve  gençlerimizi bağımlılık yapan uyuşturucu maddelerden uzak tutmak amacıyla aldık”  dedi.

Çom, kokulu silgi ve zararlı madde içeren kırtasiye malzemelerinin  yasaklanması konusunda da ilgili kesimlerin çalışma yürüttüğünü, bu konuda  kendilerine iletilen bir şey olursa gerekli önlemi alacaklarını sözlerine  ekledi.

        


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.