Yararları risklerinden çok daha büyük

Cildin güneş ışığından aldığı yararlar, cilt kanseri riskine yakalanma riskinden çok daha fazla diyor Edinburgh Üniversitesi bilim insanları.

Cildin güneş ışığından aldığı yararlar, cilt kanseri riskine yakalanma riskinden çok daha fazla diyor Edinburgh Üniversitesi bilim insanları.

gunes_isigiRichard Weller ile çalışan ekip güneş ışığının yüksek kan basıncı, kalp krizi ve inme riskini düşürdüğünü tahmin ediyor. Morötesi ışınlar kan basıncını düşüren bir etki maddesinin salgılanmasını sağlıyorlar. Tahminler kalp krizi ve inmenin yüksek kan basıncıyla ilişkili olduğuna dayanıyor. İngiltere’de kalp krizi ve inme gibi vakalar cilt kanserine kıyasla seksen misli daha çok ölümle sonuçlanıyor diyor araştırmacılar. Kan basıncını düşüren azotoksidin üretimi, D vitaminin oluşumundan bağımsız olarak gerçekleşmekte. Oysa daha önceleri güneşin insan bedeni üzerindeki olumlu etkileri sadece D vitaminiyle açıklanıyordu. Deneyler sırasında bir saat kadar morötesi ışınların etkisinde kalan kişilerde kan basıncının önemli ölçüde düştüğü görülmüş. Bilim insanları bu yüzden güneşteki morötesi ışınların bu etkiden sorumlu olduğunu düşünüyorlar. Katılımcıların D vitamini değerleri bu testlerde dikkate alınmamış. Son araştırma D vitamini haplarının tek başına güneş ışığı eksikliğini gideremeyeceğinin de bir kanıtı diyor bilim insanları. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:08 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:18 Ağustos 2013