Yararlı böceği vuran felaket

Küçük veya büyük çaplı, hobi ya da ticari amaçlı yetiştiricilik yapan her arıcı, balarılarının başının belada olduğunu biliyor.

Küçük veya büyük çaplı, hobi ya da ticari amaçlı yetiştiricilik yapan her arıcı, balarılarının başının belada olduğunu biliyor.

Son on yılda, gittikçe artan sayıda arı kolonisi öldü. 2012 özellikle kötü bir yıl oldu. Ticari arıcıların elindeki arıların yarıya yakını öldü. Bu kayıp, ürünlerini tozlaştıran arılara bağımlı olan meyve ve sebze üreticileri arasında kriz yarattı. Araştırmacılar geçen yıl, bu ölümlerin baş sebeplerinden biri olarak bir virüsü tespit etti. yararli_bocegiSon şüpheli, mısır gibi yaygın tarımsal tohumları korumakta kullanılan neonicotinoid sınıfı böcek ilaçları. Bu kategorideki böcek ilaçları sistemik etki yapıyor, yani yaşamı boyunca bitkinin üzerinde kalıyor. Bilim insanları bu kimyasallara maruz kalmanın, arıların kovana dönme yeteneği benzeri beyin işlevlerine büyük hasar verdiğini kanıtladı. Çevreci örgütler ve arıcılar Mart ortalarında, en yaygın kullanılan iki neonicotinoid türüne verdiği onayı geri çekmesi için ABD Çevre Koruma Kurumu (EPA) aleyhine dava açtı. Bu kimyasalların üreticileri (özellikle Syngenta ve Bayer CropScience) bunların güvenli olduğunu tekrar tekrar iddia etti. Arı ların başka sıkıntı larla karşı karşıya olduğu da doğru. Öyle bile olsa, arı yetiştiricileri neonicotinoidlerin artan oranda kullanılmaya başladığı 2005'ten önce kovanlarının sağlığını korumayı nispeten başarabilmişti. Arılar modern tarım için çok önemli. EPA neonicotinoidler hakkında acil bir inceleme yapmalı. Bu faydalı canlıların uzun süredir ölüyor olması dikkate alındığında, kimyasalları üretenlerin endişeleri yatıştırmaya çalışan sözleri boş görünüyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:15 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2013