YASAK İŞE YARADI, SİGARA TÜKETİMİ AZALDI

YASAK İŞE YARADI, SİGARA TÜKETİMİ AZALDI Kapalı alanlarda sigara içme yasağı etkisini göstermeye başladı. İlk iki ayda sigara içme oranı yüzde 4 azaldı.

Bu yılın temmuz ayında 2007'nin aynı dönemine göre 520 milyon, ağustosta 457 milyon daha az sigara içildi. 4 aylık dönemde yasağa uymayan tiryakilerin ödediği para cezası ise 20 bin YTL'yi aştı.

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Kazım Çalışkan'ın verdiği bilgiye göre, 19 Mayıs'ta yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanun, tüketimde hissedilir bir düşüşe sebep oldu. Yasağın etkisi, devletin resmî verilerine de temmuz başından itibaren yansımaya başladı. Son 10 günün yasakla geçirildiği mayıs ayında 2007'de 9 milyar 368 milyon adet olan tüketim rakamı, bu yıl 9 milyar 443 milyona yükseldi. Geçen yılın haziran ayında 9 milyar 420 milyon sigaranın içildiği Türkiye'de, bu yılın aynı ayında tüketilen sigara miktarı ise 9 milyar 592 milyon oldu. Başkan Çalışkan, kış aylarında sigara tüketiminin çok daha fazla düşeceğini söyledi. Tiryakilerin bile yeni düzenlemeyi savunduklarını vurgulayan Çalışkan, şunları kaydetti: "Yaz olmasına rağmen temmuz ve ağustosta tüketim rakamlarında azalma meydana geldi. Düzenlemeden sonra da tüketim rakamları bizim beklentilerimize uygun bir süreç izliyor. Kışın tüketimin çok daha fazla düşmesini bekliyoruz. Ortalama düşüşün yüzde 6'yı bulacağını tahmin ediyoruz."

KAYNAK: www.zaman.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.