YAŞAM KALİTESİ GERİLEDİ

A.A

Mercer'in dünya genelinde 215 şehirde gerçekleştirdiği Yaşam Kalitesi  araştırmasının 2009 yılı sonuçları açıklandı. Referans şehir New York, sıralamada 49. olarak geçen yılki yerini  korurken, geçen sene 107.9 puanla ikinci sırada yer alan Viyana, 2009  sıralamasında puanını 108.6'ya çıkararak listenin başına oturdu.

Geçen yılın birincisi Zürih sıralamada ikinci olurken, 2008'de Viyana ile  ikinciliği paylaşan Cenevre ise üçüncü sıraya düştü.

Türkiye'nin İstanbul ile temsil edildiği Mercer araştırmasında İstanbul,  2008 yılındaki yükselişini sürdüremedi. 2008 yılında bir önceki yıla kıyasla 7  basamak yükselerek 114. sıraya gelen İstanbul, 2009 sonuçlarında yine 121. sıraya  indi.

Kıtalar bazında bakıldığında Avrupa kentleri bir kez daha dünyanın ilk 10  sırasına hakim gözüküyor. Viyana, Avusturya'nın politik ve toplumsal ortamındaki  iyileşmelerin ardından derecelemelerde bir üst sıraya yükselerek dünya  ölçeğindeki en iyi yaşam kalitesine sahip şehir olurken, dünya sıralamasının ilk  10'unun geriye kalan bölümüne Alman ve İsviçre kentleri göze çarpıyor. Bu  kentlerin çoğu geçen yılın dereceleme ve puanlarını muhafaza ederken, ikinci  sıradaki Zürih'i, Cenevre (3), Duesseldorf (6), Münih (7), Frankfurt (8) ve Bern  (9) izliyor.

Araştırmada, 2004 yılında Avrupa Birliği'ne katılan bir dizi ülkede,  istikrarın artması ve geçim standartlarının yükselmesi sonucunda birçok Doğu  Avrupa kentinin yaşam kalitesinde yükselme görüldüğü ifade ediliyor.
        
BAĞDAT, TABLONUN EN ALTINDA YERİNİ MUHAFAZA EDİYOR
        
Araştırmaya göre Amerika kıtasında ise Kanada ön plana çıkıyor. Vancouver  (4) listenin ilk beşinde yer alırken, Honolulu (29) en yüksek yaşam kalitesi olan  ABD kenti olarak görünüyor. Washington ve New York'un sırasıyla 44 ve 49.  sıralarda kalırken, popüler şehirlerden Paris 33, Londra 38, Milano 41, Madrid 48  Los Angeles ise 59. sırada.

Asya ve pasifik okyanusu bölgesindeki kentlere bakıldığında Auckland (4)  yaşam kalitesi açısından bölgedeki en yüksek dereceli kent konumunda. Bölgedeki  kentlerin çoğunluğu geçen yıla benzer derecelerini muhafaza ederken, Singapur  (26) 2008'den bu yana 6 sıra yükselerek bölgenin en hızlı yükselen kent-devleti  oluyor.

Benzer şekilde Pekin de derecelemede 3 basamak çıkarak 116'dan 113'e  yükselirken bu yükselmenin asıl nedeni geçen Ağustos'taki Olimpik Oyunları'ndan  bu yana toplu taşımacılık tesislerindeki iyileşmelere bağlanıyor.

Orta Doğu sonuçlarında Dubai (77) bölgenin en iyi yaşam kalitesine sahip  kenti olurken, Bağdat (215) tablonun en altındaki yerini muhafaza ediyor.

Güney Afrika bölgesinde en iyi yaşam kalitesine sahip kent olan Cape  Town, bu yılın derecelemesinde 80'den 87'ye düştü. Bu durum, 2008 yılında Güney  Afrika'nın ana kentlerindeki şiddet hareketlerine bağlanıyor.

Araştırmanın altyapı indeksinde ise Singapur ilk sırada geliyor. Onu  Münih ve Kopenhag izliyor. Bu değerlendirmede İstanbul ise 113. sırada geliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.