Yaşanan en büyük hayal kırıklıkları

Küçükken birçok insanın çocukluk hayali arasında büyüyünce doktor, astronot, milyoner olmak gibi hayaller vardır. İşte yaşanan en büyük hayal kırıklıkları.

Küçükken birçok insanın çocukluk hayali arasında büyüyünce doktor, astronot, milyoner olmak gibi hayaller vardır. İşte yaşanan en büyük hayal kırıklıkları.

Son yapılan bir araştırma astronot olmak gibi büyük hayaller şöyle dursun, insanların ortalama ve sıradan hayallerine bile ulaşamadığı ortaya çıktı. Yetişkinlerin 5'te ikisi hayallerine ulaşamadıklarını söylerken, bir kısmı da hayatın, beklediklerinden daha "pahalı" olduğu ve amaçlara ulaşmanın daha zor olduğunu belirtti.

DEPRESYONA GİRMEDEN YAŞAYABİLİRSİNİZ! Araştırmaya katılan yetişkinlerin bazıları da hayatta sosyal ve iş dengelerini kurmak için "fazla meşgul" olduklarını ve bunda zorlandıklarını açıkladı.

Sonuçlara göre evliliklerin yüzde 12'si, Sahip olunan çocuğun yüzde 14'ü Sahip olunan ilk ev, çocukken hayali kurulan zamandan daha sonra gerçekleşiyor. Araştırmaya katılanların yüzde 21'i kariyerine başlamada, Yüzde 26'sı emeklilikte ve Yüzde 17'si ev kredisini bitirmede hayal kırıklığına uğruyor ve beklediklerinden daha geç bir zamanda bu hayalleri gerçekleşiyor. Ancak araştırmada çıkan en iyi sonuç yaş ilerledikçe hayat güzelleşiyor. 2185 kişi üzerinde yapılan çalışmaya göre 25-34 yaşları arasındaki insanların yüzde 48'i hayatlarının "hayal ettiklerinden" daha kötü olduğunu söyledi. Bu kişilerden emekli olanların yüzde 26'sı ise emekli olunca her şeyin daha güzel olduğunu belirtti. Emeklilik döneminde daha iyi hayat deneyimleri edindiklerini, daha çok gezdiklerini ve daha çok insanla tanıştıklarını belirtiyor. Neredeyse insanların 10'da 6'sı yani yüzde 58'i çocuk sahibi olmayı hayatta zenginliğin anahtarı olarak gördüklerini açıkladı. Zenginliğin anahtarı olarak çocuk sahibi olmaktan sonra ikinci sırada "evlilik", üçüncü sırada bir ev sahibi olmak, iyi bir iş ve arkadaşlarla sosyal aktivitelerde bulunmak geliyor. Araştırmayı değerlendiren uzmanlar, hangi yaşta olunursa olunsun bir aile, çocuk ve ev sahibi olmanın insanlar tarafından çok büyük bir "zenginlik" olarak görüldüğünü bildirdi. NTV

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:07 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.