Yaşla beden uyumunu anlamanın yolları

İngiliz Daily Mail gazetesi, uzmanlara sorarak yaptığı araştırmada bedende yaşanan değişimlerin gerçek yaşı ele verdiğini ortaya koydu. İşte eklem, diş, kalp gibi sorunlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenler...

İngiliz Daily Mail gazetesi, uzmanlara sorarak yaptığı araştırmada bedende yaşanan değişimlerin gerçek yaşı ele verdiğini ortaya koydu. İşte eklem, diş, kalp gibi sorunlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenler...

EKLEMLER VE SIRT

-  30-50 yaş arasında, bir saat yürüyüşten veya sert bir iskemlede bir saat oturduktan sonra, iki saat araba kullanınca rahatsızlık yaşamak normal; fakat, torba taşıyınca eklem ağrısı, alçak arabalara binerken ve inerken zorluk yaşamak anormal. -  50-70 yaş grubunda, nevresim değiştirirken, uzun süre oturunca, bir saat yürüyüşten sonra eklem ağrısı normalken; şiddetli eklem ağrısı, boynu rahat çevirememek anormal. -  70 yaş üstünde, merdiven inerken diz ağrısı, 20 dakika yürüyüş sonrası mola ihtiyacı normalken; yürürken veya hafif bir torba taşırken nefes darlığı, yardımsız ayağa kalkamama anormal.

HAFIZA

30-50  yaş grubunda, isimleri, telefon numaralarını, anahtarları unutmak normal ama otoparkta arabayı bulamama, yüzleri tanıyamama, koyduğu eşyayı bulamama gibi durumlar anormal. 50-70 yaş arasında, randevuları unutmak, yanlış odaya girmek normal; ama az önce yapılan eylemi unutmak, çocukluğu hatırlarken aile üyelerini tanıyamamak tehlikeli işaretler. 70 yaş üstünde, kısa süreli hafıza kayıpları normalken; kafa karışıklığının artması, çay demlemeyi unutmak anormal.

DİŞLER

30-50  yaş arasında, hafif rengini ve boyutunu kaybetmiş dişler normal fakat bir ve üstü dişi kaybetmek, çene ağrısı, diş kanaması anormal. 50-70 yaş grubunda, tükürük azalması, birkaç diş kaybı normalken; sararmış ve sallanan dişler tehlikeli. 70 yaş üstünde, takma diş kullanımı, aşırı lekelenme, kırık dişler normal ama ağız ve çevresindeki ağrı anormal.

KALP

30-50  yaş grubunda, üç kat merdiven çıkınca yorulmak normal; üç kat merdiven çıkarken mola vermek veya nefessiz kalmak, yarım metre yüksekten atlayamamak anormal. 50-70 yaş grubunda, iki kat merdiven sonrası yorulmak, ayakta gözlerini 15 saniye yumup yeniden dengede kalabilmek normal; fakat, ayağa kalkınca yaşanan baş dönmesi anormal. 70 yaş üstünde, bir kat merdiven çıkınca yorulmak normalken; bir kat bile çıkamamak anormal.

KULAKLAR

30-50  yaş arasında, gürültülü bir ortamda konuşulanları zor duymak normal, fakat uğultulu bir ortamda zor duymak, yüksek sesleri ayırt edememek anormal. 50 yaş üstünde, televizyon veya müziği yüksek sesle dinlemek, günlük konuşmaları zor işitmek normal, fakat duyma kaybıyla birlikte kulak çınlaması tehlikeli.

GÖZLER

45 yaşından itibaren küçük puntolu yazıları loş ışıkta okuyamamak normalken; görüntüde bulutlanma anormal. 50-70 yaş grubunda, bulutlu, kayan, puslu görüş normal, görüşün birden buğulanması anormal. 70 yaş üstünde, gözde kuruluk veya ıslanma normal, ama sabit olmayan görüş anormal. Milliyet

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.