YAŞLANDIKÇA UYKU AZALIR

AFP

İnsanların yaşlandıkça uykuya daha az ihtiyaç  duydukları inancının efsane olduğu bildirildi.

Daily Telegraph'ın haberine göre, California Üniversitesinden uyku ve  hafıza alanında uzman Prof. Sean Drummond, aslında yaşlıların da gençler kadar  uykuya ihtiyaç duyduğunu belirterek, az uyumanın yaşlılarda hafızanın azalmasının  nedenlerinden biri olduğuna da dikkat çekti.

Prof. Drummond, yaşlıların deliksiz uyumakta güçlük çekmelerinin, uykuya  daha az ihtiyaçları olduğu yönünde yanlış bir inanışa yol açtığını bildirdi.

Amerikan İlmi İlerletme Derneği'nin toplantısında konuşan Drummond, 35  yaşındaki uyku süresini korumanın "idraktaki yaşla ilgili azalmayı" engellemeye  yardımcı olabileceğini ve genel olarak sağlığa olumlu katkısı olacağını söyledi.

Bir kişinin 35 yaşındaki uyku süresiyle 75 yaşındaki uyku süresinin aynı  olması gerektiğini belirten Drummond, "İnsanlar yaşlanınca uymakta güçlük  çekiyorlar ve bunun artık daha az uykuya ihtiyaçları olduğunun bir işareti  olduğunu düşünüyorlar. Aslında olay başka. Yaşlanınca uykunun kalitesi düşebilir,  ama süreyi korumalıyız" dedi.

Prof. Drummond, yaş ortalaması 68 olan yaşlılar üzerinde yaptığı  araştırmada, yetersiz uykunun beynin çalışma yeteneğini önemli ölçüde  etkilediğini belirledi.

Araştırmaya katılanlar arasında daha az uyuyanların, kendilerine verilen  bir isim listesini hatırlamakta daha çok güçlük çektikleri ortaya çıktı.

"İnsanlar az uykuyla da idare edebileceklerini sanıyorlar, ancak hafıza  testleri bunun tersini söylüyor" diyen Drummond günde 7-8 saat uykunun normal  olduğunu söyledi. Drummond, "6 saatten az uyku işlerini yapma ve hatırlama  yeteneğini etkiler" diye konuştu.

Drummond, yaşlanınca vücudun 24 saatlik ritminde değişikliler olması sebebiyle yaşlıların daha bölük pörçük uyuduklarını, bunun da gündüz uyuklamalarına gece de uyuma güçlüğü çekmelerine yol açtığını anlattı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.