YAŞLANMAYI GECİKTİREN YOĞURT!

Hürriyet

Kalp, osteoporoz ve Alzheimer gibi hastalıkları yavaşlatan ilk ürününü insanlar üzerinde denemeye hazırlanıyorlar.

 


Hollandalı bilimadamları, ‘hayat iksiri’ olacak bir yoğurdun denemelerine devlet desteğiyle başlıyor.

Yaşlanmayı geciktiren maddeler içeren yoğurt ilk olarak ‘progeria’ hastası çocuklar üstünde denenecek. Bu hastalık çocuk yaşta vücudun yaşlanmasına neden oluyor. Hollandalı bir biyoteknoloji firması, kalp rahatsızlığı, osteoporoz ve Alzheimer gibi hastalıkları yavaşlatan ilk ürününü insanlar üzerinde denemeye hazırlanıyor. Prodarsan olarak adlandırılan DNage bileşimi, yaşlanmayı hızlandıran progeria adı verilen hastalığı olan aralarında altı yaşında Thomas Laurie’nin bulunduğu bir grup çocuk üzerinde denenecek.

Deneme, Fransız ve Amerikan doktorların koordinasyonunda Strasbourg ve Boston’da yapılacak. Prodarsan’ın yararlarının bir yıllık süreçte hızla gözlemlenmesi umut ediliyor. Hayvan testleri, yaşlanmanın radikal şekilde yavaşlatılabildiğini gösteriyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.