YAŞLI NÜFUS ARTIYOR


A.A

Türkiye'de 65  yaş üzeri nüfus hızla artıyor. Rakamlar 2 katına çıktı. İşte Akdeniz Üniversitesi'nden açıklamalar.


Akdeniz Üniversitesi Aile  Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaman, hızla artan yaşlı nüfusun  bakım hizmetlerinin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

 Prof. Dr. Hakan Yaman, Türkiye'de 65  yaş üzeri nüfusun, toplam nüfusun yüzde 7'sini oluşturduğunu, 65 yaş üzeri  nüfusun 2015 yılında yaklaşık 8.5 milyon, 2025 yılında 12.5 milyon olmasının  öngörüldüğünü belirtti.

Dünyadaki yaşlı kişilerin yüzde 60'ından fazlasının gelişmekte olan  ülkelerde bulunduğunu ifade eden Yaman, “Dünyada 60 yaş üzeri 600 milyon kişi  yaşıyor. Bu rakamın 2025 yılında 1 milyar 200 milyon kişiye, 2050 yılında ise 2  milyara ulaşması bekleniyor. Nüfus içerisinde giderek artan yaşlı bireylerin  sağlıklı, aktif, üretken ve bağımsız kalabilmelerine yardım etmek için önlemler  alınması, politikalar geliştirilmesi ve sağlık sisteminin yaşlı nüfusun  gereksinimlerine göre yeniden planlanması son derece önemlidir” diye konuştu.

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yaşlı nüfusun hızla arttığına dikkati  çeken Yaman, Türkiye'de üreme hızının yüzde 2'lerin altına düştüğünü söyledi.

Yaman, “Türkiye OECD ülkeleri arasında en hızlı yaşlanan ülkelerden  biri. Yaşlı nüfus orantısal olarak genç nüfusa göre artıyor. Bu nedenle yaşlı  nüfus için hazırlık yapmamız gerekiyor” dedi.
        
“BUNADI DERLER, DEPRESYONDADIR”
        
Yaşlıların şikayetlerinin, yakınları, aile bireyleri ve toplum tarafından  'gereksiz yakınma' gibi algılandığını ifade eden Prof. Dr. Hakan Yaman,  “Yaşlının yemek yeme alışkanlığı değişir, iştahsızlık olarak algılanır. Halbuki  ağzında yara vardır çiğneyemez. Mutsuz görünür aslında depresyondadır ama 'Ahmet  amca biraz matıfladı, bunadı' derler. Ama yaşlının durumu sağlık çalışanı  tarafından irdelendiğinde depresyonda olduğu ortaya çıkar” diye konuştu.
        
EV İÇİ GÜVENLİK YAŞLI İÇİN ÖNEMLİ


Yaşlı bireyler için ev içi güvenliğin önemine vurgu yapan Hakan Yaman,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalça, omurga kırığı nedeniyle erken ölen yaşlı hasta sayımız gerçekten  çok fazla. Yaşlılar güvenli olmayan bir banyoda yıkanırken düşüp bir yerini  kırabilir. Bu tür vakalarda yakınları çoğu zaman 'yaşlının her yeri ağrır'  düşüncesiyle doktora bile götürmek istemezler. Ama yaşlı bireyin omuzunda kırık  vardır ve üç ay sonra ölmüştür. Yakınları 'vadesi doldu' derler ama kırık kişinin  erken ölümüne neden olmuştur. Koruyucu hekimlik çerçevesinde ev ziyareti  yapılmasını ve yaşlılar için evin güvenliğine bakılmasını öneriyoruz.”

 Ev içinde alınacak küçük önlemlerle yaralanma ve ölümlerin  azaltılabileceğini bildiren Prof. Dr. Yaman, ev içi ve çevresinde yapılacak  düzenlemelerle yaşlının düşme riskinin azaltılabileceğini belirtti. Sağlık  çalışanlarına kazaların önlenmesi konusunda önemli görevler düştüğünü anlatan  Hakan Yaman, yapılacak ev ziyaretleri ve görüşme ili muayenenin ardından hasta ve  bakıcı eğitimiyle kazalar ve düşmelerin önlenebileceğini vurguladı.

Yaşlılıkta izolasyon ve yalnızlığın, bedensel iyiliğin azalmasıyla  ilintili olduğuna da işaret eden Yaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Depresyon sıklıkla buna bağlı en sık ortaya çıkan sorundur. Sağlık  hizmeti sunan sağlık çalışanlarının yaşlı hastaların aile ve sosyal yaşamları  konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Böylece ortaya çıkabilecek  sorunların önlenmesinde, erken tanısında ve tedavisinde başarılı olunabilir.”


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.