YAŞLILAR AŞKTA DAHA MUTLU

REUTERS

Kanada'nın Quebec Üniversitesi'nden psikoloji profesörüne göre, yaşlıların, aşkta daha mutlu olduğu öne sürüldü.

Kanada'nın Quebec Üniversitesi'nden Psikoloji Profesörü Gilles Trudel ve  ekibinin yaptığı araştırmada, çiftlerin ilişkideki memnuniyetini ölçmeye yönelik  Spanier ölçeğinde, Kanada ortalaması 114 çıkarken, 65 yaşın üzerindekiler 119-120  puan aldı.

Bilim adamı, bu farkın emeklilikten sonra çiftlerin birlikte daha fazla  zaman geçirmesi, daha fazla şeyi paylaşması, dolayısıyla "ikinci balayını"  yaşamalarından kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Yaş ilerledikçe cinsel hayatın da değiştiğini belirten Trudel, ancak yine  de yaşlıların zevk almaya devam edebileceğini söyleyerek, yaşlıların neredeyse  hiç boşanmadıklarına (boşanan yaşlı çiftlerin oranı yüzde 5-6) dikkati çekti.

Ancak bilim adamı, bazı durumlarda, emekliliğin ters etki de  yaratabileceğini, çalışırken üstü kapatılan ya da çocukların eğitimiyle ilgili  sorunların emeklilikten sonra ortaya çıkabileceğini, bunun da yaşlılarda endişe  ve depresyonunun gençlerden iki kat fazla olmasına yol açabileceğini belirtti.

Trudel, çiftlere, birbirleriyle konuşmaları, sözlerini kesmemeleri ve  birbirlerinin duygularını anlamaya çalışmaları önerisinde bulundu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.