YAŞLILAR ESKİSİNDEN DAHA ZEKİ

AFP
        
İsveç'te yapılan araştırmaya göre,  yaşlıların eskisinden daha zeki olduğu  ortaya çıktı.

 


İsveç'te yapılan araştırmada, 2000 yılında 70 yaşına giren gönüllüler ile  1970lerde 70 yaşındakilerin beyin işlevi, hafıza durumu, konuşma hızı ve  akıcılığı ile mantıklı olup olmadıklarını gösteren sonuçlar karşılaştırıldı.

Gothenberg Üniversitesi'nin ilk kez 1970'lerde başlattığı araştırmaya  ilişkin sonuçlar birçok dergide yayımlandı. "Neurology" dergisinde yayımlanan  yeni sonuçlar, bugün 70li yaşlarda olanların 30 yıl öncesinden daha "zeki"  olduğunu gösterdi.

Bu gelişmenin daha iyi eğitim düzeyi, daha sağlıklı beslenme ve tedavi  yöntemlerindeki ilerlemelere bağlanabileceğini belirten bilimadamları, bugün  televizyon ve internetin günlük hayatta büyük yer tutmasının da "gözardı  edilmemesi" gerektiğini vurguladılar.

Fransız "Le Figaro" gazetesinin internet sitesinde de araştırmayla ilgili  bir habere ver verildi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Ocak 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.