YAŞLILAR İÇİN ARAŞTIRMA

REUTERS

Kanada'daki araştırmaya göre, fabrikaların baca ve araçların egzoz gazlarının yaşlılarda zatürreeye neden olduğu belirlendi.

Kanada'nın Hamilton kentindeki MacMaster Üniversitesi'nden Dr. Mark Loeb  başkanlığındaki ekibin araştırması, endüstriyel baca ve egzoz gazlarına uzun süre  maruz kalan yaşlıların, havası temiz ortamlarda yaşayanlara oranla iki kat daha  fazla zatürreye yakalandıklarını ortaya çıkardı.
 
American "Journal of Respiratory and Critical Care Medicine" dergisinin 1  Ocak 2010 sayısında yayımlanacak araştırmayla ilgili konuşan Dr. Loeb, şunları  kaydetti:

"Zatürre tanısıyla hastanede tedavi gören 365 yaşlı hastanın, 2003 ve  2005 yılları arasında iki yıl boyunca yaşantılarını ve hastalıklarının seyrini  izledik. Daha sonra rastgele seçilmiş aynı yaş grubundan zatürre hastası olmayan  494 kişi de ekibimizce her açıdan kontrol altında tutuldu. İlk grubun, egzoz gazı  yani nitrojen dioksit nedeniyle 2.3 kat daha fazla zatürreye yakalandıklarını  belirledik."

Hamilton kentinin, Kanada'nın en büyük demir çelik komplekslerinden  birinin bulunduğu kuzey bölgesinde de araştırma yaptıklarını anlatan Dr. Loeb, bu  bölgede yoğun olan endüstriyel baca gazlarının 365 kişilik ilk grup üzerinde  zatürreye neden olan etkisinin, ikinci gruba oranla 2.26 kat olduğunu belirtti.

Hava kirliliğinin, sülfür dioksit nedeniyle immün sistemi üzerinde de  olumsuz etkileri bulunduğuna işaret eden Dr. Mark Loeb, daha önceki  araştırmaların da astım ve kronik akciğer rahatsızlıklarının hava kirliliğiyle  olan ilişkilerini ortaya koyduğunu hatırlattı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.