YAŞLILIĞI GECİKTİRİYOR

REUTERS

Avusturyalı bilim adamları, spermlerdeki bir maddenin yaşlanmayı geciktirdiğini ortaya çıkardı.

Avusturyalı bilim adamları Frank Madeo ve Tobias Eisenberg, spermlerin  içinde bulunan spermidin adlı maddenin, bugüne kadar bilindiği gibi sadece hücre  gelişimine katkı sağlamadığını, bunun yanı sıra hücrelerin yaşlanmasını da  geciktirdiğini ortaya çıkardılar.

“Nature Cell Biology” adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma  sonuçlarına göre, spermidin maddesi, hücre çekirdiğine ulaştığında, burada  çekirdeği “gençliğe programlıyor”.

Graz kentindeki Karl Franzens Üniversitesinde görev yapan Madeo ve  Eisenberg'in, 6 ülkede bulunan 11 üniversitedeki 29 bilim adamıyla koordineli  olarak yaptıkları araştırmalar sonucunda, insan vücudundaki tüm hücrelerde farklı  yoğunlukta bulunan spermidinin, ilerleyen yaşla birlikte azaldığını tespit  ettikleri belirtildi.

Üniversitenin internet sayfasında yer alan haberde de, bu araştırmanın sonuçlarının Alzheimer ya da Parkinson gibi yaşlanma nedeniyle meydana gelen  hastalıklara karşı mücadelede çok büyük öneme sahip olabileceği ifade edildi.

Özellikle greyfurt, buğday tohumu ve soya fasulyesinde de yoğun şekilde bulunduğu belirtilen spermidinin, sadece spermlerde değil, vücuttaki diğer  organlarda da görüldüğü, ancak ilk kez spermlerden ayrıştırıldığı için spermidin  adının verildiği kaydedildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.