YASTIK SEÇİMİ ÖNEMLİ

A.A

Uygun  pozisyonda yatmamak ve uygun olmayan bir yastık seçimi, baş ağrısı, horlama gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Trakya Üniversitesi Tıp  Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, uygun  pozisyonda yatmamak ve uygun olmayan bir yastık seçiminin, baş ağrısı, kaslarda  tutulma, horlama, uyku sırasında zaman zaman nefes alamama gibi bazen ciddi  sorunlara yol açan şikayetleri ortaya çıkarabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Yorulmaz,  hayatın üçte  birinin yatak odasında geçirildiğini, bu nedenle kullanılan yatağın ve yastığın  sağlıklı olmasının, uykunun da sağlıklı ve dinlendirici olmasını sağlayacağını  söyledi.

Prof. Dr. Yorulmaz, bel kemiği uygun yapıda ya da uygun pozisyonda  olmadığında aralardaki sinirlerin sıkışarak gittiği organlarda ağrı, uyuşma,  sertleşme gibi sorunlara neden olabildiğini kaydetti.

Uyku sırasında uygun pozisyonda yatmanın bu nedenle çok önemli olduğunu  vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle dedi:

"Uygun pozisyonda yatmamak ve uygun olmayan bir yastık seçimi, baş  ağrısı, kaslarda tutulma, horlama, uyku sırasında nefes alamama gibi bazen ciddi  sorunlara yol açan şikayetleri ortaya çıkarabilir. Bunun dışında farkında olmadan  uykuda üstümüzü açarak yorganın dışındaki soğuğun etkisine de daha fazla maruz  kalabilmekteyiz."

Uygun bir yastıkla sırtüstü yatmanın, vücudun yatağa ve yastığa yaptığı  basıncın dağılımı, sinir ve damarların durumu, kan dolaşımı ve kalbin çalışması  ile akciğerlerin rahat soluk alıp vermesi açısından en uygun pozisyon olarak  tanımlandığını ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, bu durumda uykuda pozisyon  değiştirmenin de daha az olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Yorulmaz, bunun da stresi azaltan bir etken olarak sabahları  dinlenmiş olarak yataktan kalkmayı sağladığını, sağlıklı yastık kullanımının aynı  zamanda kişide var olan sırt, bel, ense, kol, omuz, baş ağrılarını,  tutulmalarını, uyuşmalarını ve horlamayı da iyileştirdiğine dikkati çekti  söyledi.

"Boyun fıtığı, gastroözofagial reflü, KOAH, kalp yetmezliği gibi  hastalıklarda yüksek yastıkta yatmak şikayetleri hafifletir" diyen Prof. Dr.  Yorulmaz, şöyle devam etti:

"Yan ya da yüzükoyun pozisyonda yatıldığında, yatağa temas eden tarafa  vücudun ağırlığı yüklenmekte ve o taraf daha fazla yük taşımak zorunda  kalmaktadır. Sonuçta da organ, kas, kemik, damar ve sinirler daha fazla basınca  maruz kalmakta, bunun sonucunda da ağrı, uyuşma, keçeleşme daha sık ortaya  çıkmaktadır. Ayrıca bu yatılan taraftaki sıcaklık ve buna bağlı olarak terleme de  daha fazla olmakta, üstümüz açıldığında maruz kalınan soğuk ile kas eklem  şikayetleri de daha fazla olmaktadır. Bu sorunlara karşı vücudu korumak için,  daha fazla ve sık pozisyon değiştirmek durumunda kalan vücut, uykuda yeterince  dinlenememektedir."
        
YASTIKLAR KİŞİYE ÖZEL OLMALIDIR
        
Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, günün en kritik saatlerinin paylaşıldığı  yastığın sağlık açısından en önemli eşyalardan biri olduğunu belirterek, şunları  kaydetti:

"Yastık uygun büyüklükte, yükseklikte, sertlikte ya da uygun malzemeden  yapılmış olmadığında birçok soruna yol açarken, ter, salya, diğer vücut sıvıları,  vücuttan bulaşan kir ve sıcaklık ile mikrop ve mantarlar yastık üzerinde çoğalır.  Hatta ter gibi sıvılarla yastığın içine kadar girebilir ve bu yastığı kullanan  kişilerin ağız, burun, solunum ya da derisinden vücuduna girerek, astım, sinüzit,  alerjik hastalıklar da dahil olmak üzere pek çok hastalığa neden olabilir.  Sentetik malzemeden yapılmış yastıklarda kullanılan maddelere göre pek çok  zararlı kimyasal madde bulaşarak hastalıklara yol açabilir."

Bazen küçük çocukların ya da evde beslenen evcil hayvanların yastıkları  elleri, ayakları ile kirletebileceğini ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, bu durumda  da bulaşabilecek hastalık çeşidinin artacağını bildirdi.

Sağlıklı yastığın, sağlıklı uyku, sağlıklı uykunun da sağlıklı hayat  anlamına geldiğini söyleyen Prof. Dr. Yorulmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her birimizin yaşı, vücut yapısı, boyu, ağırlığı, baş yapısı ve  ağırlığı, boynun yapısı ve uzunluğu, omurga yapısı, omuzları, yatış alışkanlığı  birbirinden farklı olduğuna göre yastıklar da kişiye özel olup, herkese göre  farklı genişlikte ve yükseklikte olmalıdır. Bu nedenle iyi bir yastık alabilmek  için öncelikle kişi öncelikle boy, kilo, yatma biçimi, baş, boyun, sırtla ilgili  sağlık durumu gibi kendi özelliklerini iyi bilmelidir."

Prof. Dr. Yorulmaz, iyi bir belkemiği ve boyun pozisyonu sağlamak için  yastığın, yatan kişinin başını vücuduna göre 15 derecelik bir açı ile yüksekte  tutması gerektiğini, bunun için de yastığın yüksekliğinin başın ağırlığı  üzerindeyken 15-18 santimetre, genişliğinin 50 santimetre, uzunluğunun ise 70  santimetre olması gerektiğini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.