Yaz kötü bir hatıra bırakmasın

Şifa Üniversitesi Göztepe Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ergün Kuşku, yaz döneminin sonunda benlerin detaylı şekilde incelenmesinin büyük sağlık sorunlarının önüne geçeceğini söyledi.

Şifa Üniversitesi Göztepe Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ergün Kuşku, yaz döneminin sonunda benlerin detaylı şekilde incelenmesinin büyük sağlık sorunlarının önüne geçeceğini söyledi.

yazkotuetkiCilt kanserlerinin yaklaşık yüzde 30’unun nedeni olan benlerin, uzun süreli güneş ışınlarından olumsuz etkilendiğini hatırlatan Dr. Ergün Kuşku, bazı benlerin ise erken müdahale edilmediğinde, kısa sürede yaşamı tehdit eden cilt kanserlerine dönüşebildiğini söyledi. Uzm. Dr. Kuşku, "Yaz aylarında kendini daha fazla gösteren güneş, cilt üzerinde yer alan benler için büyük tehlike oluşturuyor. Korkulu rüya görmemek için daha bilinçli olunmalı ve güneşin cildimize vereceği zararlara karşı daha dikkatli davranmalıyız. Yazın sona erdiği bugünlerde benlerimizi kendi kendimize tetkik etmeli; mevcut bir benin büyümesi, kanaması, renk değiştirmesi veya üzerinde kanayan yaralar olması gibi kanserleşme lehine bulgular tespit etmemiz halinde ise vakit kaybetmeden doktora başvurmalıyız. Çünkü dünyada görülme sıklığı oranı en hızlı artan kanser türlerinden biri olan melanom lezyonlarının yüzde 70’i cilt üzerinde sonradan gelişirken; yüzde 30’u ise mevcut olan bir ben üzerinde oluşmaktadır" diye konuştu. Uzm. Dr. Kuşku, herkesin vücudundaki benlerin yerini bilmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Vücudumuzdaki benlerin yerini ve biçimini bilmemiz: üzerinde oluşabilecek herhangi bir değişikliği erken saptamamız için gereklidir. Herkesin kendi benlerini takip etmesi çok önemlidir. Benlerde asimetri, sınır düzensizliği, renk değişikliği, belirgin büyüme, iltihabi reaksiyon ya da kanama gibi belirtiler kötüye dönüşümün işaretleri olabilir. Melanom gelişimi açısından risk faktörleri bulunan bireyler için ilk uzman muayenesi sonrasında belirli aralıklarla dermatolojik muayene öneriyoruz" dedi. DHA  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Eylül 2014Yayınlanma Tarihi:17 Eylül 2014