YENİ BİR TEDAVİ

A.A

ABD'nin Wisconsin Üniversitesi'nden James Thomson ve ekibinin üretmeyi başardığı bu kök hücreler, kalp, akciğer veya sinir hücreleri gibi 220 tür hücre haline gelebilecek.

"İnsan olacak embriyonu" yok etmeden üretilebilmesi nedeniyle bu hücreler etik ve dini çatışmalara yol açmadan tedavide kullanılabilecek.

İlk kez virüs kullanılmadan bu tür hücrelerin üretildiğine dikkati çeken Thomson, bunun, kök hücrelerin tümöre neden olma ve bazı genlerin faaliyetini durdurma riskini azalttığını da vurguladı.

Thomson ve ekibi deri hücrelerini yeniden programlamakta gerekli olan genleri aktarmak için virüs yerine plazmit (bir tür DNA molekülü) kullandı.

Araştırma Science dergisinde yayımlandı.

1998'de embriyon kök hücresi kültürünü elde eden ilk kişi olan Thomson, 2007'de de Japon meslektaşlarıyla insan derisi hücrelerini kök hücreye dönüştüren bir yöntem geliştirerek, hasta doku veya organların değiştirilmesinde devrim sayılabilecek bir buluşa imza atmıştı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.