Yeni bir vücut için hala vakit var!

ABD’de yayımlanan New Scientist dergisi vücutta beyin ve göz hariç her bölgedeki hücrelerin kendisini yenilediğini yazdı.

ABD’de yayımlanan New Scientist dergisi vücutta beyin ve göz hariç her bölgedeki hücrelerin kendisini yenilediğini yazdı.

İŞTE VÜCUDUN YENİLENME HIZINA DAİR İLGİNÇ DETAYLAR:

cilt_vakit_var- Kafadaki en yaşlı saç teli 6 veya 7 yaşında olabiliyor. Saçlar her gün 0.5 milimetre uzuyor. Vücuttaki tüylerin uzama hızı ise günde 0.27 milimetre olarak biliniyor. Kaşlar ise her 64 günde bir yenileniyor. - Korneanın yüzeyi kendini 7 ila 10 gün içinde yenileyen hücrelerle kaplı. Retinadaki hücreler yenilenmiyor. Bu nedenle gözde yaşanan problemler yaşla birlikte artıyor. - Cildin yüzeyi birkaç haftada bir tamamen yenileniyor. - Yaralanarak hasar gören sinirler günde 2 ila 3 milimetre uzuyor. - Her yıl vücuttaki yağ hücrelerinin yüzde 10’u yenileniyor. - Karaciğer hücreleri kendini 300 ila 500 günde yeniliyor. Karaciğerin yüzde 70’i alınsa bile birkaç ay içinde eski haline dönebiliyor. - Bağırsak hücreleri kendilerini 2 ila 3 gün içinde yeniliyor. Ancak bazı hücrelerin yenilenmesi 6 ila 8 haftayı buluyor. - Tırnaklar her ay yaklaşık 3.5 milimetre uzuyor. Ancak serçe parmağın tırnağı en yavaş uzayan tırnak olarak biliniyor. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:09 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.