Yeni doğan bebeklere alkol testi

Hamile kadınların alkol tüketmesinin bebek üzerinde etkisini araştıran uzmanlar, yeni doğan bebeklere alkol testi yaptı.

İskoçya'nın Glasgow kentindeki Princess Royal Hastanesi'nde yüzlerce bebekten alınan örnekler incelendi.

İlk sonuçlar, annelerin yüzde 40'ının gebelik süresince alkol tükettiklerini ortaya koydu.

Araştırmaya göre kadınların yüzde 15'ine yakını hamileyken günde bir veya iki küçük kadeh şarap içiyor. Daha önce yapılan araştırmalar, sık olmasa da arada bir içki içmenin de zarar verici olduğunu gösterdi.

Glasgow'da Children's Hospital Charity adlı hastane yeni araştırmasında da bebeklerin ilk dışkısı olarak bilinen 750 mekonyum örneğini inceliyor.

Araştırmayı yürüten danışman neonatalog Doktor Helen Mactier, The Herald gazetesine açıklamasında "Gebelik süresince alkol tüketimi kesinlikle öğrenme bozukluklarına katkı yapıyor ve öğrenim bozuklukları da uzun vadede okul performanslarıyla suça eğilimde kendini gösteriyor" dedi.

AFP


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Mayıs 2016Yayınlanma Tarihi:04 Mayıs 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.