Yeni oyun dünyası Nintendo'ya karşı

Bu oyun sarayı sakin olsa da, etrafındaki dünyada sorunlar büyüyor. Yeni oyun dünyası Nintendo'ya karşı geliyor.

Bu oyun sarayı sakin olsa da, etrafındaki dünyada sorunlar büyüyor. Yeni oyun dünyası Nintendo'ya karşı geliyor.

Mario Krallığı'nın küçük bir kısmı buradaki koruda bulunuyor. Gösterişsiz kapıların ardında, tıknaz muslukçu Mario ile uzun boylu kardeşi luigi tarafından kurulan şirket var. Bunlar ve diğer karakterler, Japon Nintendo Şirketi'nin yaratıcı dâhisi ve bilgisayar oyunlarının Walt Disney'i Shigeru Miyamoto'nun piksellerden oluşan çocukları. Ama Miyamoto Pasifik'in karşı kıyısında hayal gücünü çalıştırırken, şirketin ABD kolunun Redmond'daki yeni genel merkezinde de bir pazarlamacı ordusu çalışıyor. Bu oyun sarayı sakin olsa da, etrafındaki dünyada sorunlar büyüyor: Bıyıklı Mario'nun Donkey Kong oyunuyla atari salonlarına hızla girmesinden otuz yıl sonra, krallık kuşatma altında. Nintendo'nun düşmanları kalabalık bir şekilde saldırdı. Özellikle cep telefonları ve tabletler için geliştirilen Angry Birds, Fruit Ninja gibi ucuz ve indirilebilir oyunlar Nintendo'nun sahasını ele geçirdi. Değişen zevkler ve teknoloji, gerek Nintendo'nun gerekse Xbox'ın üreticisi Microsoft'un geleneksel oyun konsollarının ekonomik değeri hakkında kuşku uyandırdı. Nintendo geçenlerde, bilgisayar oyunu şirketi olarak ilk kez zarar açıkladı. Daha birkaç yıl önce böyle bir olasılık hayal edilemezdi. İNTERNET BAĞIMLISI OLMAYIN! Oyun konsolları piyasadan kalkmayacak olsa da, uzmanlar şirketin eski gücüne tekrar kavuşacağından kuşkulu. Bunların tümü, Nintendo'nun bir sonraki hamlesini ve Redmond'daki merkezde yapılan işleri çok önemli kılıyor. Şirket Wii oyun konsolunun yeni sürümünü 18 Kasım'da ABD çapındaki mağazalarda satışa sunarak karşı atağa geçti. İlk kablosuz ve hareket algılayıcı konsol olan orijinal Wii, sektörde devrim yaratmıştı. Miyamoto'nun tasarımına yardım ettiği kontrol cihazının sadeliği, kadınlar ve yaşlılar gibi yeni müşteriler çekti. Ancak müşterilerin satın almak için kuyruğa girdiği cihaz kolayca unutuldu. Şimdiki yeni konsol Wii U, Nintendo'nun eski gücüne tekrar kavuşmak için son ve en büyük umudu olabilir. İlk talep yüksek gözüküyor. Bilgisayar oyunu perakendecisi GameStop'un Başkanı Tony Bartel, tatilin ilk günlerindeki alışveriş furyasında, fiyatı 300 dolardan başlayan Wii U konsolların neredeyse tümünü sattıklarını söylüyor. Sektörün birçok tecrübeli üyesi ile oyun eleştirmenleri, oyun meraklılarının çoğunun daha bol bulunan, ucuz ve pratik mobil oyunlara yöneldiği bir ortamda, Wii U'nun orijinali kadar başarılı olup olamayacağını sorguluyor. Atari'nin kurucusu ve bilgisayar oyunu sektörünün öncüsü Nolan K. Bushnell, Wii U için "Çıkarmalarına şaşırdım. Büyük bir başarı kazanacağını sanmıyorum" diyor. Ası l soru, içlerinde Sony ile Microsoft'un önümüzdeki yıl piyasaya çıkarması beklenen modellerin de olduğu büyük oyun sistemlerinin akıbetinin ne olacağı. Bushnell konsol pazarında şimdiden büyük değişimler yaşandığını ve e n t utkulu o yun m eraklıları h ariç çok az kişinin yeni bir oyun konsoluna yüzlerce dolar vermek isteyeceğini belirterek, "Satışları azalsa da bu cihazlar piyasada kalacak. Ama bir daha eski günlerini göreceklerini sanmıyorum" diyor.

OYUN BAĞIMLILIĞINDAN KURTULABİLİRSİNİZ! Nintendo pes etmiyor. Miyamoto ilk Wii'de olduğu gibi, Wii U'nun geliştirilmesinde de rol oynadı. Nintendo 1889'dan beri eğlence sektöründe. Şirketin kurucusu Fusajiro Yamauchi oyun kâğıtları üretiyordu. Torununun oğlu Hiroshi Yamauchi, Walt Disney şirketiyle lisans anlaşması yaparak Mickey Mouse temalı oyun kâğıdı üretti.

Nintendo 1960'larda başka oyuncaklar ve oyunlar üretmeye başladı. Derken, Atari 1975'te oyun salonlarında ünlenen Pong'un ev sürümünü çıkardı. Bu yeni ve kârlı piyasaya kısa süre içinde Nintendo da girdi. Ancak oyun cihazlarının tarihi Sega, 3DO ve Bushnell'in Atari'si gibi çarpıcı çöküş örnekleriyle doludur. Nintendo yaratıcılığı ve hem donanıma hem de yazılıma takıntı derecesinde önem vermesi sayesinde ayakta kaldı. Nintendo'nun donanım alanındaki en cesur girişimi, giderek çaptan düşüyor görüntüsü verdiği bir sırada piyasaya sürdüğü Wii oldu. Şirketin gücü, Sony ve Microsoft gibi çok daha büyük rakiplerinin öncülüğünde yürütülen ve en üstün grafik performansına sahip sistemler üretmeyi amaçlayan silahlanma yarışına katılmaya yetmedi. Wii stratejisi büyük bir geri dönüşü beraberinde getirdi. Nintendo 100 milyona yakın Wii satarken, Sony ve Microsoft'un en yeni konsolları 70'er milyon sattı. Nintendo piyasadaki yüz milyonlarca iPod Touch, a kıllı t elefon ve t abletler de dâhil olmak üzere, başka şirketlerin yaptığı cihazlar için oyun üretmiyor. Sektördeki yöneticiler, kaçan bir fırsatı simgeleyen bu durumun Angry Birds gibi yeni nesil oyun markalarının mobil cihazlarda rakipsiz kalmasını sağladığını söylüyor. Tıpkı Disney'in yıllar önce, bilgisayar animasyonu sahasını Pixar'a bırakması gibi. Microsoft'un Xbox biriminin eski müdürü Robbie Bach, "Bu, Nintendo'nun uzun zamandır göze almak zorunda kaldığı en zor stratejik karar" diyor. Cep telefonları ve tabletler insanlara, çoğunluğu en fazla birkaç dolara satılan, neredeyse sınırsız sayıda oyun sundu. Web ve Facebook oyunları genelde bedava. Alınan keyfin verilen parayla orantılı olduğunu söyleyen kıdemli sektör temsilcileri, mobil ve Facebook oyunlarının yüzeysel eğlence deneyimleri sunduğunu belirtiyor. Mobil oyunlar Nintendo ve Sony gibi taşınabilir özel oyun cihazlarının satışlarını düşürdü. Ama uzmanlara ve oyun şirketi yöneticilerine göre, tehlike bununla sınırlı değil. Nintendo'nun zaman içinde oturma odalarında, mobil oyun işini yeniden şekillendiren şirketlerden gelen daha doğrudan bir meydan okumayla karşılaşma olasılığı var. Yenilik konusundaki başarıları düşünülünce, Amazon, Apple ve Google şirketlerinin tümü bu alanda güçlü rakipler. Ancak Nintendo geçmişte beklenenden iyi işler yaptı. Microsoft'un eski yöneticisi Bach, Nintendo'yu hafife almadığını söyleyerek "Nintendo'yu hesaba katmak gerektiğini öğrendim" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:06 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.