Yeşil çay yağ yakar mı?

Piyasadaki en popüler spor takviyelerinden biri olan yeşil çay özü, egzersizin yağ yakıcı etkisini artırmak isteyen sporcular tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

Piyasadaki en popüler spor takviyelerinden biri olan yeşil çay özü, egzersizin yağ yakıcı etkisini artırmak isteyen sporcular tarafından yaygın olarak kullanılıyor.

yesil_cayYeşil çayın ana bileşenlerinden biri, güçlü bir antioksidan olan epigallocatechingallate, ya da EGCG. Bazıları, bu maddenin vücuttaki yağ yakımını artırdığını söylüyor. Ancak bir fincan yeşil çayda, bu etkiyi yaratmaya yetecek miktarda EGCG bulunmuyor. EGCG ile daha konsantre hale getirilen yeşil çay özü de çok farklı olmayabilir. Aralık'ta Medicine&Science in Sports &Exercise dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar yeşil çay özünün 31 sağlıklı erkek üzerindeki etkilerini inceledi. Gruplardan biri, bir hafta boyunca günde iki kere takviye alırken (günde sekiz fincan yeşil çaya denk gelecek miktarda), başka bir gruba plasebo verildi. Üçüncü bir grubaysa altı gün boyunca plasebo, yedinci günde de yeşil çay özü verildi. Çalışmaya katılan erkekler, haftanın başında ve sonunda kondisyon bisikletine bindi. Yapılan testler, yeşil çayın vücudun yağ yakma kabiliyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını gösterdi. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ocak 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.