YEŞİL DEPRESYONA İYİ GELİYOR

AFP

Yeşil alan yakınında oturmanın sağlığa faydaları konusunda yeni bulgular elde edildi. Depresyona iyi geliyor.

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki VU Üniversitesi Tıp Merkezi  araştırmacıları, ülke genelinde 195 aile hekiminin takip ettiği 350 bin kişinin  sağlık kayıtlarını inceledi.

Araştırmaya dahil edilen kişilerin bulundukları bölgede en az bir yıldır oturmaları şartı arandı.

Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı dergisinde yayımlanan makaleye göre,  yeşil alanlara yakın oturmanın 24 ana fiziksel rahatsızlıktan 15'inin önemli  ölçüde azalmasını sağladığı, bu ortamların özellikle anksiyete bozuklukları ve  depresyona iyi geldiği saptandı.

Yeşil alana ne kadar yakın oturulduğunun da neticeyi etkilediği  belirtildi.

Yeşil alanın en çok faydalı olduğu hastalıklar; depresyon, anksiyete,  koroner kalp hastalığı, boyun, omuz, sırt, bilek ve el ağrıları, şeker hastalığı,  solunum enfeksiyonları, astım, migren, vertigo, mide virüsleri ve idrar yolları  enfeksiyonu olarak sıralandı.

Ancak bulgular, yeşil alanın yüksek tansiyona olumlu etkisi bulunmadığını  ve yeşil ortamdan 46 ila 65 yaşındakilerin bu yaşın üstündekilerden daha çok  etkilendiğini de gösterdi.

Yeşil alanın stresten kurtulmaya yardımcı olduğunu ve sosyal ilişkiler  için daha çok fırsat sunduğunu belirten araştırmacılar, doğal ortamda fiziksel  egzersiz ve kaliteli havanın da yeşil alanın faydalı olmasını sağlayan unsurlar  olabileceğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.