YEŞİLBİBER HER DERDE DEVA

A.A

Yeşil biber içerdiği vitaminler, betakaroten ve yüksek  orandaki lifli yapısıyla sağlığa büyük yarar sağlıyor.


Tarım alanlarının yanı sıra  evlerde saksıda dahi yetiştirilebilen, özellikle yaz aylarında sofraların  vazgeçilmezi olan yeşil biberin içerdiği vitaminler, betakaroten ve yüksek  orandaki lifli yapısıyla insan sağlığına büyük yarar sağladığı bildirildi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi  Başdiyetisyeni Sevinç Yetişen, ülke genelinde  dolmalık, sivri, çarliston ve süs çeşitleri yetişen yeşil biberin kıymetli bir  sebze olduğunu belirtti.

Yeşil biberin içeriğindeki P vitamininin damarları yumuşattığını ve  kanamaları önlediğini ifade eden Yetişen, K vitamininin de kanın pıhtılaşma  kabiliyetini artırarak, kanamaları durdurduğunu, vücudun toksinlerden  arındırılmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

Yetişen, bol miktarda beta karotenin yanı sıra A provitamini, C, B1, B2,  E, P ve K vitaminleriyle birlikte bazı alkaloidler bulunan yeşil biberin, iyi bir  antioksidan olduğunu bildirdi.

Antioksidan maddelerin, kanser tedavisinde ve kalp damar hastalıklarında  da etkili olduğunu ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini vurgulayan  Yetişen, şu bilgileri verdi:

“Vücudun birçok kanser türüne ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini  azaltır. Felç geçirme ve katarakt oluşma tehlikesini en aza indirger. Vücut ve  göz sağlığı için gerekli bir esansiyel suda eriyen vitamin olan C vitamini çok  güçlü bir antioksidanttır. Özellikle katarakt ve makuler dejenerasyon  hastalıklarının tedavisinde önemli bir faktör olan C vitaminin, göz sağlığı için  günlük alınması gereken miktar erkek için 90 mg, kadın için de 75 mg'dır.”
        
GASTRİT VE ÜLSER HASTALARI ÇİĞ TÜKETMEMELİ
        
Yetişen, mideyi kuvvetlendiren, iştahı açan ve hazmı kolaylaştıran yeşil  biberin, mide salgısını artırdığını, ancak çiğ olarak gastrit ve ülser  hastalarının tüketmemesi gereken bir sebze olduğunu belirtti.

Türkiye'nin hemen her yerinde yetişen, güney kesimlerinde ise dört mevsim  üretilen, yemeklerin vazgeçilmezi, kebapların en büyük lezzeti olan ve  salatalarda da kullanılan yeşil biberin, dolması ve turşusunun da yapıldığını  anlatan Yetişen, şunları kaydetti:

“Acı biberler baharat olarak sıkça kullanıldığı gibi salçası da  yapılarak her mevsim tüketilebilir. Yeşil biber, içerdiği yüksek orandaki lif  nedeniyle kabızlığa iyi gelir. Acı biber balgam söktürür, kronik bronşit ile  anfizemi hafifletir. Bütün bu önemli özelliklerinden yararlanmak için çiğ olarak  kahvaltılarda ve yemeklerde salata olarak üzerine limon sıkılarak tuzsuz  tüketilmelidir. Kızartmasının kalorisi daha yüksektir. Kalorisi düşük olan yeşil  biber zayıflamaya yardımcı olur.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.