Yeterince balık tüketmiyoruz

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı İsmet Balık, “Halkımız sadece yılın belli bir dönemlerinde değil 12 ay boyunca sağlıklı bir şekilde balık tüketmelidir” dedi.

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı İsmet Balık, “Halkımız sadece yılın belli bir dönemlerinde değil 12 ay boyunca sağlıklı bir şekilde balık tüketmelidir” dedi.

balikKonuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Balık, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'de tüketimi az olan balığın sadece avlanma mevsimlerinde değil, düzenli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini söyledi. İnsan sağlığı açısından balık tüketiminin önemli olduğunu anlatan Balık, şöyle devam etti: “Birçok bilimsel araştırma sonucunda balık tüketimi insanların sağlıklı beslenmesi için çok önemli bir besin olduğu görülüyor. Özellikle çocuklarda zihinsel gelişim için, yetişkin bireylerde ise kalp ve damar hastalıklarından korunmada çok önemli bir gıda. Ancak ülkemizdeki yıllık tüketime baktığımızda maalesef üç tarafımız denizlerle çevrili olmasına rağmen üretim miktarına göre kişi başı tüketim oldukça düşük. Bu durum dünyada ve Avrupa'da tam tersi.” Balık, sağlıklı bir toplum yaratabilmek için daha çok balık üretiminin ve tüketiminin teşvik edilmesi gerektiğini dile getirerek, “Özellikle çocukları balık tüketimine teşvik etmeliyiz. Onların tüketebileceği şekilde pişirmeli ve bu alışkanlığı onlara kazandırmalıyız. Çünkü bu teşvik yoluyla daha sağlıklı toplum oluşturabiliriz” diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN BALIK TÜKETİMİ

Türk halkında çok fazla balık tüketimi alışkanlığının olmadığını ifade eden Prof. Dr. Balık, “Balık tüketimi daha çok denize kıyısı olan bölgelerde var. Bunun yanında göllerin ya da baraj göllerinin yoğun olduğu bölgelerde balık tüketiminin yüksek olduğunu görüyoruz. Özellikle Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgeleri'nde balık tüketiminin son derece düşük” ifadelerini kullandı. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:05 Şubat 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.