Yoksulluk kısa vadeli kararlara yönlendiriyor

Fakirlik insanların karar alma davranışlarını değiştiriyor. Öyle ki kısa vadeli çözümler ön plana çıkarken, uzun vadeli düşünceler geri plana kaymakta.

Fakirlik insanların karar alma davranışlarını değiştiriyor. Öyle ki kısa vadeli çözümler ön plana çıkarken, uzun vadeli düşünceler geri plana kaymakta.

Fakir olan, durumunu daha da kötüleştiren davranışlara sığınıyor, mesela şans oyunları veya yüksek krediler gibi.

BEYİN NASIL ÇALIŞIR

Bilim insanlarının Science dergisindeki yazılarına göre, bunun “akılsızlıkla” ilgisi yok, doğrudan doğruya yoksullukla ilgili. Fakirlik insanların karar alma davranışlarını değiştiriyor. Öyle ki kısa vadeli çözümler ön plana çıkarken, uzun vadeli düşünceler geri plana kaymakta. Üstelik de bu sadece para yoksunluğu değil zaman kıtlığı ve diğer yoksunluklar için de geçerli. Araştırma çerçevesinde, 150 üniversite öğrencisinden bilgisayar oyunlarında, farklı bütçelerle bir bilmece için gerekli harfleri satın almaları istenmiş. Daha az paraya sahip öğrenciler, bir sonraki aşamada borcun ikiye katlanarak ödenmesi gerektiğini bildikleri halde harf almaya daha heveslilerdi. Aynı sonucu kısıtlı zamanla çözülen problemlerde de gördük diyor bilim insanları. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:19 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:20 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.