Yolların en tehlikelisi uyku

Trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında yer alan uykusuzluğa dikkat çeken uzmanlar, sürücüleri uyarıyor.

Trafik kazalarının başlıca nedenleri arasında yer alan uykusuzluğa dikkat çeken uzmanlar, sürücüleri uyarıyor.

dronder_kuzu uykusuzluk Nöroloji Uzmanı Dr. Önder Kuzu, uykusuzluğun araç kullanan kişide sarhoş olmayla benzer etki yaptığını söyledi. Trafik kazalarının önlenmesi amacıyla her yıl 1-5 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Trafik ve İlkyardım Haftası’nda uzmanlar trafik kurallarına uyulması konusunda hatırlatmada bulunuyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Önder Kuzu, uykusuzluğun araç kullanan kişide sarhoş olmayla benzer etki yaptığını belirterek uykusuzluğun yollardaki en büyük tehlike olduğunu söyledi.

“UYKU APNE SENDROMU” KAZA RİSKİNİ 7 KAT ARTIRIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılında meydana gelen 1 milyon 199 bin 10 kazada 3 bin 524 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Dr. Kuzu, araştırmaların uyku apne sendromlu hastalarda kaza riskinin 3 ile 7 kat arttığını gösterdiğini kaydetti. Uyku bozukluğu ve düşük kaliteli uykunun işyerlerinde de kaza ve yaralanmalara neden olduğunu da belirten Dr. Kuzu, gündüz saatlerinde artan uyku ihtiyacının çalışanlarda kaza yapma oranının daha yüksek olduğunu söyledi.

UYKU BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİ MÜMKÜN Kişilerin eğer uykuya dalma sorunu, geceleri sık uyanma şeklinde uykuyu sürdürme bozuklukları ya da sabahları erken saatlerde dinlenmeden uyanma gibi sorunları varsa mutlaka bir uyku bozuklukları polikliniğine başvurması gerektiğini belirten Dr. Önder Kuzu, bu semptomların ciddi bir nörolojik veya psikiyatrik hastalığın belirtisi olabileceğinin de altını çizdi.

BU ÖNERİLERE KULAK VERİN! Dr. Kuzu, otomobille uzun yolculuklarda sabah çok erken saatler ile gece yolculuklarının riskli olabileceğini de kaydetti ve özellikle uzun mesafeli çalışan araç sürücülerine şu önerilerde bulundu:

- Kişi uykusunu almış, zinde ve dinlenmiş olarak yola çıkmalı. - Uzun yola yanınızda bir kişiyle çıkılmalı. Yorgunluk ve uykuluğu fark etmek açısından yararlıdır. - En ufak bir yorgunluk veya uykululuk halinde hemen mola verilmeli. - Mola yerlerinde kısa süreli şekerlemeler yapılmalı. - Mola esnasında çay, kahve gibi beyni uyarıcı içecekler ölçülü olmak kaydıyla alınmalı. - Aracın içindeki ısının düzeyine dikkat edilmeli. - Güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanılmalı. - Özellikle yoğun sıcaklıklarda düzenli sıvı tüketimi olmalı.

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Nisan 2015Yayınlanma Tarihi:02 Mayıs 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.