YÖNETİCİ YALANI ANLAŞILIYOR


AFP
        
Yöneticilerin  bilançolara ilişkin söyledikleri yalanların, kullandıkları kelimelerden  anlaşılabileceği iddia edildi.

 


ABD'nin Stanford Üniversitesi'nden bilimadamları, ülkedeki binlerce  patronun konuşmasını inceledi.

"Telekonferastaki aldatıcı sunumları tespit etme" başlıklı araştırmada,  şirket yetkililerinin 2003-2007'de sunduğu bilançolara ilişkin yaklaşık 30 bin  telekonferans metni üzerinde çalışan bilimadamları, kelimelerin seçimi, cümle  yapısı gibi özelliklerin "yalancıların maskesini düşürdüğünü" belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan David Larcker, yalan söyleyen yetkililerin  konuşmalarında kısa, öz ve kesin ifadeler yerine "herkes bilir ki..." gibi genel  ifadelere yer verdiklerini vurguladı.

Gerçeği söylemekten kaçınan yetkililerin "ben" zamirini kullanmadıklarını  ya da "biz"i tercih ettiklerini belirten Larcker, birinci tekil şahıs zamirinin  (ben) kullanımının kişinin söylediklerine bağlı olduğunu gösterdiğini,  yalancıların "söylediklerinden uzaklaşmaya" çalıştıkları için "ben" kelimesini  kullanmaktan kaçındığını ifade etti.

Larcker, "aşırıya" kaçmanın da yalanı ele verebildiğini, yalan söyleyen  yetkililerin konuşmalarında "olağanüstü, inanılmaz, muhteşem" gibi sıfatları  kullandıklarını belirtti.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.