YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

DHA

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle rehberlik ve araştırma merkezlerine atanacak yöneticilerin alan mezunu olma esasının kaldırıldığını belirterek, bunun yeniden değerlendirilmesini istedi.

Ergene, yaptığı yazılı açıklamada, eğitim-öğretim kurumlarındaki rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerini etkin yürütmek ve özel eğitim gerektiren bireylere hizmet vermek amacıyla il ve ilçelerde rehberlik ve araştırma merkezlerinin faaliyet gösterdiğini ifade etti.
Rehberlik ve araştırma merkezleri ile okullarda bu hizmeti düzenleyen Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği'nin 26 ve 56. maddelerinin 14 Mart 2009 tarihinde yürürlükten kaldırıldığını anımsatan Ergene, "bu değişikliği dernek olarak kabul edemeyeceklerini" belirtti.

Ergene, şunları kaydetti:

"Maddenin eski hali, rehberlik ve araştırma merkezine asıl veya vekil müdür, müdür yardımcısı atanacakların rehberlik ve psikolojik danışma veya özel eğitim hizmetleriyle ilgili alanlarda lisans düzeyinde yetişmiş olmaları esasının aranacağını belirtmektedir. Bu maddenin yürürlükten kaldırılması, tarih, matematik, sınıf öğretmenliği gibi başka alanlardan da atamayı beraberinde getirebilecektir. Rehberlik ve araştırma merkezine atanabilecek uzmanlar arasında psikolojik danışman, psikolog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimi uzmanı ve özel eğitim öğretmenleri yer almaktadır.

Oysa yapılan yeni düzenleme hizmetin özelliği itibarıyla rehberlik ve araştırma merkezine atanamayacak meslek alanlarından kişilerin yönetici olarak atanması anlamına gelmektedir. Rehberlik ve araştırma merkezlerine farklı alanlardan yönetici atanması, bu kurumlarda çalışan meslek elemanlarının motivasyonunu olumsuz bir şekilde etkileyebileceği gibi kurum içinde çatışmaya yol açarak çalışma barışını da olumsuz etkileyecektir."

Okullardaki bazı olaylar ile Almanya'da bir okulda yaşanan olaya dikkati çeken Ergene, bu tür olayların okullardaki eğitim hizmetlerinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu kaydetti.

Kişilerin istihdamında yeterlilik kriterinin gözetilmesi gerektiğini vurgulayan Ergene, Milli Eğitim Bakanlığından durumu yeniden değerlendirmesini istedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mart 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.