YORGUNLUĞA NEDEN OLUYOR

DHA

Sarımsağın yan etkileri de var. Baş ağrısı, yorgunluk ve alerjik cilt reaksiyonlarına neden oluyor. İşte detaylar.

Erciyes Üniversitesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, ilaçlar gibi sarımsağın da yan etkileri olabileceğini söyledi. Dr. İnal, sarımsağın baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, alerjik cilt reaksiyonları, bulantı, kusma ve kanama bozukluklarına neden olabileceğini belirtti.

Pıhtılaşmayı önleyici ilaçları kullananların sarımsak konusunda daha dikkatli olmaları gerektiğini belirten Tıbbi Farmakoloji Uzmanı Dr. Ahmet İnal, sarımsağın günlük olarak 4 gramdan fazla yenilmesinin zararlı olabileceğini kaydetti.

Dr. İnal, sarımsağın arteroskleroz (damar tıkanıklıkları) ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi hastalıklarda kullanıldığını belirterek, "Sarımsağın kolesterolü düşürdüğü, solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği, öksürük ve bronşitte faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, mide bağırsak sindirim bozukluklarında ve spazmlarında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Halk arasında ise adet ağrılarında, şeker hastalığı tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Ancak bu saydığımız hastalıklarda sarımsağın yardımcı tedavi olarak kullanıldığı unutulmamalıdır" dedi.

'SARIMSAK VÜCUDU KORUYOR'

İnsan vücudunu virüslere ve bakterilere karşı koruyan sarımsağın uygun miktarda yenilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ahmet İnal, şunları söyledi:

"İlaçlar gibi sarımsağın da yan etkileri olabilir. Aşırı yenildiğinde baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi, alerjik cilt reaksiyonları, cilde sürülmesiyle cilt yanıkları, bulantı, kusma, kanama bozuklukları gibi yan etkileri yapılan araştırmalarda gözlenmiştir. Sarımsak yaşa bağlı olarak gelişen damardaki değişiklikler ve bunun neticesinde gelişen damar tıkanıklarında ise etkilidir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:31 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.