Yorgunluğun şiddetini ölçebilirsiniz

Kronik Yorgunluk Sendromu’nun (KYS), kişinin yaşam kalitesini bozarak işsiz kalmasına neden olduğunu biliyor musunuz? Yorgunluğunuzu ölçün!

Kronik Yorgunluk Sendromu’nun (KYS), kişinin yaşam kalitesini bozarak işsiz kalmasına neden olduğunu biliyor musunuz? Yorgunluğunuzu ölçün!

Amerika’da yapılan bir araştırma sonuçlarına göre önemsenmeyen, “Dinleneyim geçer” denilen belirtiler kronik yorgunluğun habercisi ve tedavi edilmediğinde kişinin yaşamını kabusa çevirebiliyor. Uzmanlar, “Hekimler arasında bile tanısı konulmakta geç kalınan kronik yorgunluk, çağımızın hastalığı ve mutlaka dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan her 4 kişiden 1’i kronik işsiz kalıyor” dedi.

KRONİK YORGUNLUKLA İLGİLİ BİLGİ ALIN

Amerika’nın Kansas eyaletinde, kronik yorgunluk sendromları olduğu ön araştırma ile teşhis edilen 1994 kişi ile yapılan çalışmada, medikal veya psikolojik temelli yorgunluk çeken kişilerin %15 ile %40 arasında işsizlik sorunu yaşandığı bulgusuna varıldı. Bunun sebebi olarak da kronik yorgunluk çeken kişilerin daha düşük enerjiye sahip olduğu, hobilerine, okul derslerine veya işlerine yeterince vakit ayıramamaları gösterildi. Kronik yorgunluk sendromunun daha sık görüldüğü meslekler • Vardiyalı (sağlık çalışanları, doktor, hemşire, polis, subay vs.) • Yoğun stresli meslek grupları (özellikle yönetici kadrosu) • Sık sık deniz aşırı ülkeleri gezmek zorunda kalan (pilot, hostes vs.) ve jet lag sendromu yaşayan meslek grubunda fazla görüldüğü bildirilmektedir. Kronik yorgunluktan korunmak için öneriler 1-Sağlıklı beslenme, alkol ve sigaradan uzak durma, düzenli uyku ve egzersiz 2-Altta yatan hastalıkları ortaya çıkarmak ve nedenlerine yönelik tedavi yapmak 3- Psikiyatrik destek ve davranış terapi yöntemleri 4- İlaçtan önce gıda takviyesi almak

YORGUNLUĞUNUZUN ŞİDDETİNİ ÖLÇÜN

Aşağıdaki cümlelere ne kadar katıldığınıza karşılık gelen rakamı şıkların yanına yazınız. En sonunda tüm rakamları toplayınız. • Yorgun olduğumda motivasyonum azalır. • Egzersiz beni yoruyor. • Kolay yorulurum. • Yorgunluk fiziksel fonksiyonumu etkiler. • Yorgunluk benim için sık sık problemlere neden olur. • Yorgunluğum fiziksel fonksiyonumu sürdürmemi engeller. • Yorgunluk belirli görev ve sorumluluklarımı yerine getirmeyi etkiler. • Yorgunluk, beni yetersiz bırakan en önemli üç şikâyetten birisidir. • Yorgunluk, iş, aile ya da sosyal yaşantımı etkiler. 1 = kesinlikle katılmıyorum 2 = katılmıyorum 3 = katılmama eğilimindeyim 4 = kararsızım 5 = katılma eğilimindeyim 6 = katılıyorum 7 = kesinlikle katılıyorum 36’dan küçük ise tebrikler! 36’dan büyük ise durumunuzu ciddiye alın ve müdahalede gecikmeyin. Hürriyet Aile

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Nisan 2012Yayınlanma Tarihi:02 Mayıs 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.