Yrd. Doç. Dr. Salih Gencer'e ödül

'Genç Araştırmacı Ödülü' Yrd. Doç. Dr. Salih Gencer'in…

Tıbbi Biyoloji ve Genetik camiasının ülkemizdeki en önemli etkinliği olarak kabul edilen Ulusal Tıbbi Biyoloji ve Genetik Kongresi bu yıl 15. kez Fethiye'de düzenlendi.

30 yıllık bir geçmiş sahip olan kongre, bu sene ilk kez doçent veya profesör unvanını henüz almamış genç araştırmacıları tanımak ve camiayla tanışmalarını sağlamak için Genç Araştırmacılar Ödülü vermeye başladı. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Salih Gencer, kongre tarafından kanser alanındaki uluslararası başarıları ve Biyoaktif Sfingolipid Seramid ile TGF-Beta Sinyal Yolağının Regülasyonu ve Tümör Metastazının Baskılanması konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı "ilk" Genç Araştırmacılar Ödülü'ne layık görüldü. Ulusal Tıbbi Biyoloji ve Genetik Kongresi aynı zamanda uluslararası katılıma açık olması nedeniyle sektör için ayrı bir önem arz ediyor.

Çok sayıda yerli-yabancı hekim ve akademisyenin katıldığı XV. Ulusal Tıbbi Biyoloji ve Genetik Kongresi'nde dikkat çekici bir sunum yapan ve ilgiyle dinlenen Yrd. Doç. Dr. Salih Gencer, metastazik kanserlerin erken tanı ve tedavisi konusundaki araştırmaları anlattı. Kansere karşı yaptığı araştırmalarıyla tüm otoritelerin takdirini kazanan ve çok sayıda ödüle layık görülen Gencer, bu kongrede de kanser konusunda çalışma yürüten birçok isme ilham kaynağı oldu. CV'si ve özgeçmişi tüm katılımcılarla paylaşılan Yrd. Doç. Dr. Gencer, ödülünü Tıbbi Biyoloji ve Genetik Dernek Başkanı ve aynı zamanda Kongre Başkanı da olan Prof. Dr. Ali Nur Turgut Ulutin ve Kongre Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ersan Kalay'ın elinden aldı.

Bu zamana kadar aldığı çok sayıda uluslararası ödülün kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Gencer, Türkiye’de ilk kez verilmeye başlayan bu ödüle layık görülmenin kendisini daha da motive ettiği söyledi.

TEDAVİ VE KLİNİĞE YANSIYAN BİLGİLER PAYLAŞMAK ÖNEMLİ

Gencer; “Tabii ki böyle bir ödülle onurlandırılmak gurur verici ancak ülkemizde kanserli hastaları tedavi etmek için çaba harcayan hekimlerle bir araya gelmek benim için daha önemliydi. Onlarla kanser tedavisinin tanı ve tedavisinin ulaştığı noktayı paylaşmak ve tedavi sürecinde fayda sağlayabilmek, benim için ilk sırada geliyor. Hekimlerle bağlantı kurabilmek ve kliniğe yansıyacak bilgiler paylaşmak bu kongrede en çok önemsediğim konuydu. Tabii ki, bu ve benzeri ödüller beni daha da güçlendiriyor ve azmimi katlıyor.” dedi.

KANSER TEDAVİSİNDE YENİ TEDAVİ STRATEJİSİ

 Metastazik kanserlerin erken tanı ve tedavisinde yeni bir tedavi stratejisi ortaya koyan Yrd. Doç. Dr. Salih Gencer, bu zamana kadar uluslararası çapta çok sayıda ödüle layık görüldü ve Dünya’nın saygın kanser araştırmaları merkezleri tarafından yakından takip ediliyor.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Kasım 2017Yayınlanma Tarihi:08 Kasım 2017