Yüksek intiharların nedenleri araştırılıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de en yüksek intihar oranına sahip Uşak'ta intihar vakalarının nedenleri araştırılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de en yüksek intihar oranına sahip Uşak'ta intihar vakalarının nedenleri araştırılıyor.

intiharUşak Halk Sağlığı Müdürü Hasan Kaya, ildeki intihar olaylarının azaltılmasına yönelik çalışma yaptıklarını söyledi. TÜİK tarafından yayınlanan verilere göre kaba intihar hızı yüz binde 8,54 ile en yüksek intihar oranına sahip Uşak'ta intihar vakalarının azaltılması yönünde çok yönlü çalıştıklarını ifade eden Kaya, intihar olaylarının pek çok faktörü olduğunu, bu faktörlerin ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini belirtti.

RUH SAĞLIĞINIZI KORUYUN

TÜİK verilerine göre yüz bin nüfus başına düşen intihar sayısını ifade eden kaba intihar hızının Türkiye ortalamasının 2012 yılında yüz binde 4,29 olarak gerçekleştiğini, Uşak'ta bu rakamın yüz binde 8,54'e ulaştığını dile getiren Kaya, intihara teşebbüs edenlerin büyük çoğunluğunun kadın, ölümle sonuçlanan intihar olaylarında ise erkeklerin ölüm oranının kadınlara nazaran çok yüksek olduğuna işaret etti. Kaya şunları söyledi: "İntihar olaylarının birçok sebebi olabilir. Tüm nedenleri ortadan kaldırmak elbette mümkün değil. Biz intihar nedenlerini ayrı ayrı belirleyerek, önlenebilir nedenler üzerinde çalışarak bu oranları minimize etmek gerektiğini düşünüyoruz. Unutmamak gerekir ki intihar bir çözüm yolu değildir, aksine çözüm yollarını kapatan bir engeldir. Hiçbir neden öz kıyımı gerektirmez. Sorunların temeline inilip toplumda gelişen bu duruma müdahale etmek gerek. İntihara eğilimi olan kişilerin saptanması, gerekli değerlendirme ve müdahalelerin zaman kaybetmeden yapılması önemli. Uzman psikologlarımızla intihar olaylarını azaltmaya yönelik proje hazırlıyoruz. "

TOPLUMSAL DUYARLILIĞI ARTIRMAK GEREKLİ

İntihar olaylarının önlenmesi için toplumsal duyarlılığın artırılması gerektiğini söyleyen Hasan Kaya, intihara teşebbüs eden vatandaşların uzman psikologlar tarafından takip edilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Psikolojik sorunları bulunan kişilerin yakınlarının daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Kaya, "Ailesinde psikolojik sorunu bulunan vatandaşlar, değişik dönemlerde bu kişileri sağlık kuruluşlarına götürerek muayene ettirsin. İntihar dürtüsünün altında pek çok neden olabilir. Önemli olan bu nedenleri ortadan kaldırmak. Ruh sağlığı ile ilgili sorun yaşayan kişiler en yakın sağlık birimine ulaşmalı" dedi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi:27 Haziran 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.