Yüksek moral, az gözyaşı

Hamilelikte spor yapan 7 kilo daha az alıyor. Üstelik spor yapan yüksek moral sayesinde az gözyaşı döküyor.

Hamilelikte spor yapan 7 kilo daha az alıyor. Üstelik spor yapan yüksek moral sayesinde az gözyaşı döküyor.

9 aylık hamilelik sürecinde anne adaylarını birtakım fizyolojik değişiklikler bekliyor. hamileliiksporkiloİlk 3 ay yaşanan bulantı ve kusmalar 20. haftadan itibaren beliren karın büyümesiyle gelişen bel ve kasık ağrıları, bunlara sadece birer örnek.  Oysa sağlıklı spor ve düzenli beslenmeyle bu sorunları aşmak mümkün. Fransız dermokozmetik markası Lierac’ın anne adayları için verdiği eğitimde konuşan Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Faruk Onur Başeğmez, sporun hamileler için faydalarını anlattı.

DAHA AZ KİLO

Spor yapan anne adayları yapmayanlar göre 7 kilo daha az kilo alıyor.

DAHA KOLAY DOĞUM

Kuvvetli karın kasları ve güçlü pelvik taban sayesinde normal doğumdaki ağrılara annenin itici gücü de eklenince rahat normal doğum kaçınılmaz hale geliyor. Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre spor yapan kadınlarda yapmayanlara oranla normal doğum oranı yüzde 58 daha fazla.

DAHA DÜŞÜK DİYABET RİSKİ

28-40 haftası arası rastlanan ani bebek ölümü, yüksek doğum ağırlığı gibi riskler taşıyan gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) riski spor yapanlarda yüzde 27 daha az.

DAHA AZ KABIZLIK

Anne adayları gebelik boyunca östrojen hormonunun yükselmesi nedeniyle kabızlık ve buna bağlı gelişen hemoroitlerden şikâyet eder. Düzenli yapılan egzersiz ve sıvı tüketimi bu şikâyetleri büyük ölçüde azaltmaktadır.

YÜKSEK MORAL, AZ GÖZYAŞI

Gebelik boyunca çizgi film izlerken ağlayan anne adayları sıkça görülür. Düzenli yapılan spor anne adaylarının psikolojisi üzerinde olumlu etki yapar.

DAHA AZ SEZARYEN

Düzenli yapılan yoga, pilates ve esneme egzersizleri pelvik tabanı, relaksin denilen bir hormon aracılığıyla gevşetir ve bu sayede sezaryen doğum olasılığı azalır.

DAHA AZ ÖDEM

Hamileliğin son döneminde vücutta dolaşımda gelişen bir takım hormonal etkilerden dolayı bacak şişmeleri görülür. Düzenli egzersiz ile bu durum önlenebilir.

DAHA RAHAT UYKU

Gebeliğin son döneminde gelişen uykusuzluk için de düzenli spor birebir.

DAHA FİT BİR GÖRÜNTÜ

Gebelikte artan kilolar, karın kaslarının ayrılması (diastesis rekti) , şişen bacaklar tüm bunlar görsel anlamda anne adaylarını mutsuz eder. Düzenli egzersiz bu durumların gelişmesini engeller. HANGİ TİP EGZERSİZ? Egzersiz seçiminde hamileleri hamilelik öncesi spor yapan ve yapmayan anne adayları olmak üzere 2 gruba ayırmak gerekir. Yapılan çalışmalar gebelik öncesi aktif spor hayatı olan kişilerin gebeliğinde var olan bir risk olmadığı sürece rutin aktivitelerine devam etmesinde bir sakınca olmadığı yönündedir. Gebelik döneminde spor yapmaya başlayacak anne adayları ise yürüyüş, yüzme, gebelik pilates, fitness ve yoga yapabilir. Ancak tüm bunlar konusunda deneyimli kişisel antrenör takibinde yapılmalıdır.

MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:13 Kasım 2014Yayınlanma Tarihi:15 Kasım 2014