Yüksek tansiyon bunama nedeni!

Yüksek tansiyon bunama nedeni!İngiltere’de yapılan iki araştırma, yüksek tansiyon ile ileri derecede bunama arasında ilişki kurdu. Uzmanlar kan basıncının dengede tutulmasını öneriyor.

Orta yaşlardan itibaren kan basıncının kontrol altında tutulmasının demans (ileri derecede bunama) riskini önemli oranda azaltacağı bildirildi.
İngiltere’deki “London Imperial College” tarafından yapılan iki araştırma, yüksek tansiyon ile demans riski arasında ilişki olduğunu ortaya koydu. Lancet Nöroloji dergisinde yayımlanan araştırma raporuna göre, tansiyon ilaçları kullananlarda demans riskinin yüzde 13 oranında azaldığı saptandı.
Yüksek tansiyonun niçin demans riskini artırdığı tam olarak bilinmiyor. Ancak çoğu bilim adamı, yüksek tansiyonun beyindeki kan akışının azalmasına yol açtığını, bu nedenle de beyin dokusunun yeterli oksijen alamayarak zarar gördüğünü düşünüyor.  

Alzheimer’a etkisi...

Fakat bu “vascular demans” denilen türden bunama için geçerli olabilecek bir izah olarak görülüyor.
Buna karşılık alzheimer hastalığı ile beyindeki kan akışı miktarı arasında somut bir bağlantı kurulamıyor. Yine de uzmanların çoğu yüksek tansiyonun alzheimerın ortaya çıkmasında önemli bir rolünün olduğuna inanıyor.

KAYNAK: //www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&Kategori=yasam&ArticleID=891446&Date=09.07.2008&ver=91


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.