YUMURTA BİR KEZ DAHA AKLANDI

REUTERS

Yeni araştırma, yumurta tüketiminin  azaltılmasının kolesterolü pek düşürmediğini ortaya koydu.

Surrey Üniversitesi'nden bir ekip, araştırmalarının, çoğu insanın,  sağlığına zarar verme korkusu taşımadan istediği kadar yumurta yiyebileceğini  gösterdiğini söyledi.

Yumurtayla ilgili yapılan diğer araştırmaları inceleyen bilim adamları,  haftada üçten fazla yumurtanın sağlık için zararlı olduğu düşüncesinin hala  yaygın olduğunu belirttiler. Bilim adamları, ancak bunun modası geçmiş verilere  dayanan bir yanlış anlama olduğunu bildirdiler.

İngiliz Beslenme Vakfı'nın yayın organında yayımlanan araştırmada, doymuş  yağ tüketiminin sağlık sorununa yol açması ihtimalinin daha fazla olduğu  kaydedildi.

Prof. Bruce Griffin, yumurtanın sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasını  oluşturduğunu belirterek "Yumurta tüketimini kolesterol ve kalp hastalıklarıyla  bağlantılandıran kökleşmiş yanlış düşüncenin düzeltilmesi gerekiyor" dedi.

Griffin halka, beslenmede yumurta sayısını azaltmasına gerek olmadığı,  tam tersine "doğanın bu en besleyici gıdalarından birini rahatlıkla beslenmesine  dahil edebileceği" tavsiyesinde bulundu.

İngiliz Kalp Vakfı'ndan diyetisyen Victoria Taylor da, "Kolesterolünüzü  azaltmak istiyorsanız yağlı et, tam yağlı sütlü ürünler, kek, pasta gibi, doymuş  yağların bulunduğu yiyecekleri azaltmalısınız" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.