Yumurta ve bilinmeyen faydaları

Yıllarca kolesterolü yükseltiyor denildiği için sınırlı tüketilen yumurta şaşalı günlerine kavuşuyor. İşte Huffington Post'un haberine göre yumurtanın önemli ve bilinmeyen faydaları.

Yıllarca kolesterolü yükseltiyor denildiği için sınırlı tüketilen yumurta şaşalı günlerine kavuşuyor. İşte Huffington Post'un haberine göre yumurtanın önemli ve bilinmeyen faydaları.

MEME KANSERİ

Yumurtada bulunan kolin isimli madde sadece beyin gelişimini desteklemiyor aynı zamanda meme kanseri oluşumunu da önlüyor. Nurse's Health Study isimli çalışmaya göre ergenlik çağında düzenli yumurta tüketmek yetişkinlikte meme kanseri riskini azaltıyor.

yumurtaGÖZLER Yumurta protein ve luteinden zengin bir besindir. Yumurtadaki bu maddelerin katarakt gelişiminin önlenmesine yardımcı olduğu biliniyor.

KARDİYOVASKÜLER RAHATSIZLIKLAR Günde bir yumurta kardiyologla olan görüşmenizi ertelemeye yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre düzenli yumurta tüketiminin kalp krizi ve inme riskini azalttığı ortaya çıktı. YAĞ DENGESİ Yazının başında da dediğimiz gibi yumurtanın kolesterol düzeyi açısından kötü bir ünü vardı. Ancak bu inanışın yapılan tüm çalışmalar sonucunda doğru olmadığı ortaya çıktı. SAĞLIKLI SAÇLAR CİLT VE TIRNAK Yumurta sülfür açısından da zengin ve bu madde B vitamininin karaciğer tarafından emilimini sağlıyor. Ayrıca sülfür saç, cilt ve tırnak güzelliği için gerekli olan kolajen, keratin gibi maddelerin üretimine de yardımcı oluyor. KAS GELİŞİMİ 6 gram proteinde vücudumuzun kas yapısı için gerekli tüm amino asitler mevcut. Bu yüzden kas gelişimi için yumurta bulunmaz bir nimet. BEYİN FONKSİYONLARI Beynin benzini olarak da nitelendirilen B vitamini yumurtada bulunan vitaminlerden bir tanesi. Özellikle de hamileler için öneriliyor ve bebeklerin anne karnındayken beyin gelişimini olumlu etkilediği söyleniyor. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Ekim 2014Yayınlanma Tarihi:31 Ekim 2014