YUMURTA VE PEKMEZLE KORUYUN

A.A

Bünyeleri büyüklere göre daha zayıf olan çocukları soğuklara karşı korumak için bu önerileri mutlaka okuyun.

Kayseri Eğitim ve  Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş,  bünyeleri büyüklere göre daha zayıf olan çocukları soğuklara karşı korumak için  haftada 5 gün sabah kahvaltısında, pişmiş yumurta ile pekmez yedirilmesi  gerektiğini söyledi.

Dr. Karakuş, soğuk havalardan, vücut  direnci düşük çocukların daha fazla etkilendiğini belirtti.

Aşırı soğuklar nedeniyle çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmenin  öneminin bir kat daha arttığını vurgulayan Karakuş, şunları kaydetti:

"Anne-babalar, çocukların, vücut direncini artırmak ve bu yolla  hastalanmalarını önlemek için aldıkları besinlere çok dikkat etmeliler.  Çocuklara, vücut direncini artıran, enfeksiyonlara karşı koruyan proteinler, bu  dönemde bol miktarda verilmelidir. Anne sütünden sonra en önemli protein kaynağı  ise yumurtadır. Bağırsakta emilimi çok yüksek olan ve hızla kana karışan yumurta,  süratle vücuda yayılarak çocukların enerji açığını kapatır. Çocuklara, soğuktan  korumak için haftada 5 gün sabah kahvaltısında tam pişmiş yumurta yedirilmelidir.  Yumurta, soğuktan korumanın yanı sıra, vücudun protein ihtiyacını da karşılar.  Rafadan yumurta verilmemelidir. Çünkü, rafadan yumurtanın sindirimi zor ve alerji  kaynağı olduğu için de önermiyoruz."
        
PEKMEZ, BESLEYİCİ VE ENERJİ KAYNAĞI
        
Dr. Esef Karakuş, ayrıca soğuk günlerde çocuklara besleyici değeri yüksek  ve enerji kaynağı olan pekmezin de yedirilmesinin çok yararlı olduğunu  vurguladı.

Pekmezin, bazı vitamin ve mineraller bakımından çok zengin bir gıda  maddesi olduğunu söyleyen Karakuş, şunları anlattı:

“Pekmez, A ve B vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, magnezyum,  çinko, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir. Besleyici değeri  yüksektir ve enerji kaynağıdır. Pekmez, kansızlık, bağırsak hastalıkları, öksürük  ve bronşit gibi hastalıkların oluşumunu da engeller. Vücudun bağışıklık sistemini  güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur. Pekmezde bulunan şeker, vücutta çok  çabuk parçalanarak enerji verir.”

Pekmezin bazı çocuklara biraz ağır gelebileceğini ifade eden Karakuş,  pekmezin tahin ve yoğurtla karıştırılarak veya sulandırılarak da  yedirilebileceğini sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.