YUMURTA YE FORMDA KAL

AFP

Bilim adamları kahvaltıda yumurta yemenin iştah ve dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı olduğunu söyledi.


İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, ABD'deki Connecticut  Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, 21 erkek katılımcıyı rastgele iki  gruba ayırarak, ilk gruptakilere çırpılmış 3 yumurta ve bir buçuk dilim beyaz  ekmekten oluşan protein açısından zengin bir kahvaltı sundu.

"Nutrition Research"de yayımlanan araştırmada, ikinci gruba ise bagel  ekmek (simit ekmek), yarım kaşık yağsız krem peynir ve 170 gram yağsız yoğurt  içeren karbonhidratlar açısından zengin bir kahvaltı verildi.

Her iki kahvaltının içerdiği kalori miktarının eşit olduğunu belirten  bilim adamları, öğle yemeğinde ise katılımcılardan açık büfenin keyfini  çıkarmalarını istedi.

Araştırmanın ilk gününde, protein bakımından zengin olan yumurtalı  kahvaltıyı tüketenlerin, diğerlerine göre öğle yemeğinde 112, ikinci gününde ise  400 kalori daha az aldıkları gözlemlendi.

Araştırma ekibinin başındaki Maria Luz Fernandez, araştırmanın  sonuçlarının protein bakımından zengin bir kahvaltı yapmanın iştahı kontrol  altında tuttuğunu ortaya koyduğunu söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.