YUNUSLAR DEPRESYONA GİRİYOR

AFP

İnsanlar yunuslarla birlikte yüzmekten hoşlansalar da hayvanların aynı hisleri paylaşmadığı açıklandı.

Bilim adamları, insanların yunuslarla etkileşiminin bir nevi "taciz" olduğuna, hayvanları dinlenmekten, yavrularını besleyip büyütmekten alıkoyduğuna inanıyor.

Araştırmacılar, şişe burunlu yunuslara çok yakın yüzmenin ve hayvanlara dokunmaya çalışmanın, hayvanlarda had safhada strese yol açtığını tespit etti.

Doğu Afrika'daki Zengibar adasında araştırma yapan Newcastle Üniversitesi mensuplarından Dr. Per Berggren, "Araştırmamızda şunu tespit ettik: Ne zaman turist tekneleri yaklaşsa, yunuslar rahatsız oluyor ve beslenmeye, sosyalleşmeye ve dinlenmeye daha az vakit ayırıyor" dedi.

Berggren, bu olumsuz etkinin sadece tek tek yunuslara değil, tüm yunus popülasyonuna zarar verdiğini ve uzun dönemde bunun yıkıcı olabileceğini söyledi.

Atlanta'daki Emory Üniversitesinden Lori Marino da, turistlerle birlikte yüzmekten dolayı hayvanların "psikolojik sorunlarla" karşılaşabildiğini söyledi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.