YUNUSLAR ŞİFA DAĞITIYOR

A.A

Marmaris'teki Mares Otel'in sahilinde bulunan Yunus Terapi Merkezi yetkilisi Elena Gerasimova, yıllardır yunuslar yardımıyla çocuklara şifa vermeye çalıştıklarını söyledi.

Merkezdeki yunusların çok iyi eğitilmiş ve tecrübeli olduğuna işaret eden Gerasimova, “Yunuslara çok iyi bakıyoruz ve açık denizde bulunan barınakta yaşatıyoruz. Yunuslar bizim doktorlarımız” dedi.

Merkeze genellikle Avrupa'dan aileler geldiğine dikkati çeken Gerasimova, Avrupa'da alternatif terapi olarak yunus terapisinin faydalarının çok iyi bilindiğini ifade etti.

Gerasimova, şunları söyledi:

"Önceden Avrupa'daki aileler çocuklarını tedavi ettirmek için daha çok ABD'ye gidiyorlardı. Artık biz varız, burası daha yakın ve deniz daha temiz. Bu yüzden Türkiye'yi tercih ediyorlar. Ayrıca, merkez olarak çok iyi bir program uyguluyoruz. Yunus terapisinin yanında fizyoterapi ve hafif el masajı da yapıyoruz. Bu terapiler birbirini destekliyor."

Türk ailelerin de yunus terapisini keşfetmeye başladığını ifade eden Gerasimova, Türkiye'nin değişik illerinden birçok ailenin kendilerinden randevu istediğini kaydetti.

YUNUSLAR İLGİ ODAĞI OLUYOR

Ailesi tarafından merkeze getirilen çocuklardan, gelişme bozukluğu olan 13 yaşındaki Ayşegül Silvan'a "Daisy" adlı dişi yunusla terapi uygulandı. Uzmanların eşliğinde Daisy ile yüzen Ayşegül, seansın sonunda yunusu besledi.

Ayşegül'e uyguladıkları tedaviyle ilgili bilgi veren alman fizyoterapist Barbara Dietrich, önce çocuğun yakın temasa geçerek yunusu hissetmesini ve konsantrasyon seviyesini yükseltmesini amaçladıklarını söyledi.

Dietrich, "Ayşegül artık çok daha sakin davranıyor. Hastalığının iyileşmesi konusunda her geçen gün mesafe katediyoruz" diye konuştu.

10 gün boyunca 40 dakikadan oluşan seanslar halinde terapi uygulanan merkezde Daisy, Frosia, Splash ve Philippo adlı 4 yunus bulunuyor.

Yaz aylarında yüzden fazla ailenin çocuklarını getirdiği merkezi birçok kişi yunusları yakından görmek için ziyaret ediyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.