YÜRÜYÜŞ HAFIZA DOSTU

Sciencedaily

Haftada en az on kilometre yürümenin beyin hacmini küçülmekten koruduğu, böylece ileri yaşta hafızayı koruduğu ortaya çıktı.

 


Çalışma American Academy of Neurology dergisinin kasım sayısında yayılandı.

İleri yaşa gelen erişkinlerin beyin hacimlerinde küçülmeler oluyor.Bu durum ise hafıza problemlerine yol açıyor.

Pittsburgh Üniversitesinden Kirk Erickson ve ekibinin yürüttüğü çalışmaya demansı olmayan 299 kişi katıldı. Bu kişiler haftada ne kadar yürüdüklerini kaydettiler. Dokuz sene sonra, bu kişilerin beyin skenleri çekilerek beyin büyüklükleri ölçüldü. Ve dört sene sonra, bilişsel bozukluk veya demans geliştirip geliştirmedikleri test edildi.

Aktivitelerin kaydedilişinden dokuz sene sonra, haftada en az on kilometre yürüyen katılımcıların beyinlerindeki gri maddenin o ölçüde yürümeyenlere nispetle  daha büyük olduğu saptandı. On kilometreden daha fazla yürümekse gri madde hacminde her hangi bir değişiklik yaratmadı.  

Dört sene sonra ise, 116 katılımcı veya katılımcıların %40'ında bilişsel bozukluk veya demans gelişti. Araştırmacılar en fazla yürüyenlerin hafıza problemi geliştirme risklerini yarı yarıya azalttıklarını saptadılar.

Düzenli egzersizin ileri yaşta düşünce ve hafızayı geliştirdiği, beyin sağlığını olumlu yönde etkilediği görüldü. Böylece her yaştan insan için düzenli egzersiz yapmanın önemi bir kez daha teyit edilmiş oldu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.