Yüz şekli cinselliği nasıl etkiliyor?

Archives of Sexual Behavior‘da yayımlanan bir çalışmada, yüz özelliklerinin cinsel ilişkiler ve eş seçimi üzerindeki etkilerine odaklanıldı.

Araştırma, daha önce belirli psikolojik ve davranışsal özelliklerin belirli yüz genişlik-yükseklik oranları (YGYO olarak bilinir) ile ilişkili olduğunu gösteren delillere yenilerini ekliyor. Araştırmalara göre, yüz hatları itibariyle kare yüzlü erkekler (dolayısıyla yüksek YGYO oranına sahipler), daha uzun ve ince yüz hatlarına sahip erkeklere kıyasla; daha agresif, daha baskın, daha etik dışı algılanarak kısa süreli cinsel partner olma açısından daha cazip görünmektedirler.

Araştırmacılar, ergenlik gibi belli gelişim dönemlerinde görülen yüz oranlarındaki farklılıkları testosteron düzeylerindeki değişimlere bağlıyor. Bu hormon, yetişkinlerde cinsel tutum ve isteklerin oluşmasında rol alır.

Yayımlanan araştırmada, ekip, lisans öğrencileri arasında iki ayrı çalışma yürüttü. İlk çalışmada, romantik ilişki içerisinde olan 145 lisans öğrencisi, kendilerinin kişilerarası davranışları ve cinsel yönelimleri hakkındaki anketleri doldurdu. Araştırmacılar aynı zamanda katılımcıların yüz genişlik-yükseklik oranlarını belirlemek için de fotoğraflarını kullandı. 314 öğrencinin dahil olduğu ikinci çalışma ise, katılımcıların cinsel yönelimi, sadakatsizliği düşünme ihtimalleri ve sosyoseksüel yönelimlerini de içerecek şekilde ilk çalışmanın biraz daha genişletilmiş versiyonuydu. İkinci çalışma, katılımcıların, aşk ve özveri içermeyen; yalnızca cinsellik odaklı bir ilişki konseptine ilişkin ne kadar rahat yaklaştıklarını ölçmeyi amaçlıyordu.

Araştırma sonunda elde edilen veriler, yüz genişlik-yükseklik oranlarının, her iki cinsiyet için de bir cinsellik ölçütü olduğunu ortaya koydu. Yüksek bir yüz genişlik-yükseklik oranına (yani kare ya da geniş yüz hatlarına) sahip erkek ve kadınlar, diğerlerine kıyasla daha yüksek bir cinsel dürtü bildiriminde bulundular. Bulgular, yüz karakteristiklerinin, cinsel motivasyonlar hakkında önemli bilgiler taşıyabileceğini gösteriyor.

Öte yandan, araştırmaya göre, daha büyük bir yüz genişlik-yükseklik oranına sahip erkekler, diğerlerinden daha yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmakla kalmıyor, söz konusu cinsellik odaklı bir ilişki olduğunda daha rahat ve partnerlerine dair daha sadakatsiz olabiliyorlar.

BİLİMFİLİ

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ekim 2017Yayınlanma Tarihi:02 Ekim 2017

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.