YÜZDE BİRLİK ŞANSINI KULLANDI

A.A

 

 

 

Üniversiteye hazırlık için dershane parası biriktirmek üzere çalıştığı oyuncak deposunda, ikinci kattaki asansörden düşerek beyin kanaması geçiren Erdoğan Koca’ya doktorlar yüzde bir yaşama şansı verdi. Kazadan, bir kulağında yüzde 70 işitme kaybı ve gözlerindeki miyop dışında iz kalmadı. Şimdi 19 yaşındaki gencin en büyük hayali yarım bıraktığı basketbol hayatına antrenör olarak devam etmek. Lise son sınıfta dersleri nedeniyle basketbolu bırakmak zorunda kaldı. Polis Akademisi'ne girme hayalleri kuran Koca, kurs giderleri için 2007'de bir oyuncak deposunda çalışmaya başladı. Kolileri yükledikten sonra iki arkadaşıyla asansöre bindi. Asansör sallanmaya başlayınca iki işçi aşağı atladı. Paniğe kapılan Koca, önce kolilere sarıldı ardından da 90 derece yana yatan ve koruma demirleri olmayan asansörden düştü. Hastaneye kaldırılan Erdoğan Koca, beyin kanaması teşhisiyle ameliyat edildi. Akciğer kanaması da geçirdiği için aynı gün ikinci ameliyatını oldu. Beyin şişme yapacağı için kafatasının bir bölümü alınarak dokuların yaşaması için karnına yerleştirildi. 28 gün komada kalan gence doktorlar yüzde bir yaşama şansı verdi. Ancak Koca, bir ay sonra çevresine tepki verdi. Yaşamın kıymetini ölümle burun buruna gelince anladığını belirten Koca, "Hayatta nefes almak kadar güzel bir şey yokmuş. Dokuz ay boyunca ayakta durmamı aileme ve arkadaşlarıma borçluyum" diyor.

İşitme yetisini kaybetti

Kazadan Erdoğana kalan izler sağ kulağında yüzde 70'lik işitme kaybı, gözlerinde de miyop (uzağı görememe) oldu. 2008 Mart'ında karnındaki kafatası kemiği yerine konulduğunda, doktorlar iki yılda kaynayacağını söylediler. Aradan bir yılı aşkın süre geçti ama kemikler tam kaynamadığı için Erdoğan'ın kafası hâlâ yumuşak. Bu nedenle başına darbe almaması gerekiyor. Koca, "Tekrar dersaneye gidip üniversiteyi kazanmak istiyorum. Ben hastanedeyken çalışmayan babam kredi kartlarına 25 bin TL borçlandı. Beni yormayacak bir iş bulmam gerekiyor. Hayalim yarım bıraktığım basketbola antrenör olarak devam etmek" diye konuşuyor. Kazanın ardından inceleme yapan ekipler asansörün yapım hatasından dolayı bozuk olduğunu, asansörde korumalıkların olmamasından dolayı iş yerinin çalışanının güvenliğini tehlikeye atarak, 7'de 7 kusurlu olduğuna karar verdi. İş yerine 100 bin TL maddi tazminat davası açan Koca ailesi mahkemenin sonuçlanmasını bekliyor.

Dershane parası biriktirmek üzere çalıştığı depoda, asansörden düşerek beyin kanaması geçiren Erdoğan Koca'ya doktorlar yüzde bir yaşama şansı verdi. Yaşama sıkı sıkıya sarılan Erdoğan, bu şansı kullandı ve hayatta kalmayı başardı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.