Yüzleriyle birlikte hayatları da değişti

Türkiye'nin ilk çift kol ve 4 tam yüz nakli ile dünyanın ilk rahim naklini gerçekleştiren doktor konuştu.

Türkiye'nin ilk çift kol ve 4 tam yüz nakli ile dünyanın ilk rahim naklini gerçekleştiren doktor konuştu.

yuznakliTürkiye'nin ilk çift kol ve 4 tam yüz nakli ile dünyanın ilk rahim naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, "Türkiye, organ ve doku nakilleri açısından dünyadan çok önde. Bu nakilleri yapmak için tıbbi, ekonomik ve altyapı olarak hiçbir engel yok" dedi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, 2013 yılının yüz nakilleri açısından oldukça olumlu gerçekleştiğini söyledi. Bu yıl Recep Sert ve Salih Üslün'e dünyanın en kapsamlı yüz nakillerini gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Özkan, bu hastalar ve geçmişte yaptığı yüz nakillerinde önemli bir komplikasyonla karşılaşmadıklarını belirtti. Türkiye'nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın Akdeniz Üniversitesinde çalıştığını hatırlatan Özkan, Acar'ın topluma adapte olduğunu, hayatını mutlu bir şekilde sürdürdüğünü kaydetti. Türkiye'nin dördüncü yüz nakli yapılan Turan Çolak'ın göz kapaklarına yağ enjekte ettiklerini, sağlık durumunun oldukça iyi olduğunu kaydeden Özkan, 5'inci yüz nakli yapılan Recep Sert'in çenesine daha rahat kullanması için platin taktıklarını, 6'ncı yüz nakli yapılan Salih Üslün'ü de kısa sürede taburcu etmeyi planladıklarını anlattı.

YÜZ NAKLİ İÇİN ÇOK SAYIDA KADAVRA GELDİ

Hastalara yüz nakillerini, normal bir vatandaş gibi sokakta dikkat çekmeden yaşamaları için yaptıklarını vurgulayan Özkan, şöyle konuştu: "Yüz nakli yaptığımız hastalar toplumda sıradan bir birey gibi, yemeklerini yiyebilen insanlar olarak yaşamlarına devam ediyor. Bu sene de yüz nakli için çok sayıda kadavra geldi. Coğrafi ya da tıbbi nedenlerle çoğunu gerçekleştiremedik. Bizim için önemli olan, uygun hastaya uygun donörden nakil yapmak. Yaşlı hastadan kadavra almamaya dikkat ediyoruz. Ayrıca cinsiyeti, kan ve doku grubu gibi uyumluluklarına da dikkat ediyoruz."

"ARTIK ÇOCUKLAR BENDEN KORKMUYOR" Yüz nakli ile yeni bir hayata başladığını anlatan Turan Çolak da toplum içine daha rahat çıkabildiğine dikkati çekti. Çolak, "Önceden çocuklar beni gördüklerinde korkarak kaçıyordu. Artık benden korkmuyor, hatta yanaşıp konuşuyor, elimden tutabiliyorlar. Benim için çok büyük bir değişiklik oldu" görüşlerini dile getirdi.

ARTIK AYNALARA KÜS DEĞİL Türkiye'nin yüz nakli ile ilk çene nakli yapılan Recep Sert, kardeşi Güven Sert aracılığıyla yaptığı açıklamada, hayata umutla baktığını söyledi.

Beklemediği bir anda yeni yüze kavuştuğunun altını çizen Sert, "Önceden aynaya bakmıyordum, aynalara küsmüştüm ama şimdi her baktığımda yüzüm daha çok hoşuma gidiyor. Bıyıklarım, sakallarım çıkıyor. Kazadan önce top sakal bırakıyordum, şimdi de sakalda model oluşturuyorum" dedi. Nakillerle yeni yüzlere kavuşan ve tedavileri süren Üslün, Çolak ve Sert, hayal bile kuramadıkları şekilde hayatlarını değiştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibine teşekkür etti. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:26 Aralık 2013Yayınlanma Tarihi:29 Aralık 2013