YÜZÜN BANA ÇOK TANIDIK GELDİ

Sciencedaily - Çeviri: Ayda Çayır / NP GRUP

Harvard Üniversitesinden psikologların "süper teşhis ediciler" olarak adlandırdıkları bu grup geçerken gördükleri birini yıllar sonra bile kolayca tanıyabiliyorlar.

Popülasyonun yaklaşık %2'sinde yüz tanıma körlüğü olduğu önceki çalışmalarda belirlenmişti. Bu yeni çalışmayla yüz tanıma becerisinin normal altı ve normal üstü gibi, oldukça geniş bir spektrumda yer aldığı ortaya çıktı. 

Süper teşhis ediciler yüzleri tanımak için anlamlı etkileşimlere ihtiyaç duymuyorlar. Geçerken gördükleri bir kişiyi gereksiz önem atfetmemek için tanımamış gibi yapıyorlar.  İki ay önce aynı dükkanda hiç konuşmadan beraber alışveriş yaptıkları insanları bile çıkartabiliyorlar. Üstelik bu kişiler yaşlanma, saç rengi gibi dış görünüş değişikliklerine rağmen teşhislerinde isabet ediyorlar. Çalışmadaki bir kadın beş sene önce farklı bir şehirde sokakta kendisine hizmet eden bir garsonu bile tanıyabildi.

İnsanlar arasında yüz tanıma becerileri bu denli farklılık gösteriyorsa, görgü tanıklarının ifadesini değerlendirirken veya güvenlik ve kimlik kontrolü gibi bazı işler için eleman alırken, yüz tanıma becerisini test etmek önem kazanabilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.