ZAM PSİKOLOJİSİ ETKİLEDİ

A.A

Doğalgaz abone sayısı artmasına rağmen, doğalgaz tüketimi düşüyor Zam  psikolojisi insanlar üzerinde çok büyük etken.

Kayserigaz Genel Müdürü Ahmet  Hakan Tola, doğalgaz abone sayısı artmasına rağmen, doğalgaz tüketiminin  düştüğünü bildirerek, “bu duruma 2009 yılında yaşanan ekonomik kriz ve zam  psikolojisi çok büyük etken oldu” dedi.

Kayseri'de 2003 yılından beri doğalgaz dağıtım işini yürüten Kayserigaz  firmasının Genel Müdürü Tola, Kayseri'de 5  yıllık süreçte 70 milyon dolar civarında yatırım yaparak, alt yapı yatırımlarını  büyük ölçüde tamamladıklarını, 250 bin aboneye ulaştıklarını belirtti.

Tüm yatırımlarına ve pazarlama çalışmalarına rağmen Kayseri'de halen 110  bin civarında doğalgaz kullanmayan konut bulunduğuna dikkati çeken Tola, bu  konutların yarısının binalarının önünde doğalgaz bulunduğunu, yarısının ise  binada doğalgaz kullanılmasına rağmen abone olmayan konutlar olduğunu vurguladı.

2009 yılında doğalgaz abone sayısı artmasına rağmen, doğalgaz tüketim  oranının düştüğünü de ifade eden Tola, bu durumda 2009 yılında yaşanan ekonomik  krizin ve zam psikolojisinin çok büyük etken olduğunu kaydetti.

2008 yılında doğalgaza yapılan zammın halen insanların doğalgaz tüketim  alışkanlıklarını olumsuz etkilemeye devam ettiğini dile getiren Tola, şunları  söyledi:

“2008 yılında doğalgaza yüklü olarak nitelendirilebilecek oranda  toplamda yüzde 67 zam gelmişti. Metreküpü 2008 Ocak ayında 60 kuruş olan doğalgaz  fiyatı Kasım ayında 82 kuruşa, sonra da 1 liraya çıkmıştı. Ancak, daha sonra  doğalgaz fiyatlarında indirime gidildi. Bu indirim ile birlikte fiyatlar, 2009  yılı boyunca artmadığı gibi daha da düştü. Doğalgazın metreküp fiyatını geçen  yılın mayıs ayından beri 64 kuruşa satıyoruz. Yani şu anki gaz satış fiyatları,  yaklaşık olarak 2008 ocak ayındaki, yani zamlardan önceki seviyeye geriledi. Ama,  maalesef indirimler insanların aklında kalmıyor, zamlar daha fazla kalıyor. 2008  kışında doğalgaza yapılan zam, halen insanların zihninde olduğu için gaz kullanım  oranları düştü. 2009 yılında abone sayımız yüzde 20 arttı. Buna karşın 2009  satışımız yüzde 5'lik oranında gerileyerek 164 milyon metreküpten 151 milyon  metreküpe düştü. Bu rakamlar, zam psikolojisinin doğalgaz kullanımındaki etkisini  açıkça gösteriyor. Basında sıklıkla dillendirilen asılsız zam haberleri de bu  olumsuzluğu körüklüyor.”

Kayseri'nin uzun yıllar hava kirliliği bakımından iller sıralamasında hep  ön sıralarda olduğunu hatırlatan Tola, bu olumsuzluğun önlenmesi açısından  doğalgaz kullanımının artırılması gerektiğini belirtti.

Doğalgazın sanılanın aksine kömürden daha tasarruflu bir ısınma aracı  olduğunu da ifade eden Tola, genellikle mutfaklarda doğalgazın tercih edildiğini,  ancak ısıtmada doğalgaz kullanıldığını, ancak konutlar için kömür ve mutfak tüpü  ile doğalgaz karşılaştırıldığında, doğalgazın yüzde 54 daha tasarruflu olduğunu  kaydetti.

Kamuoyunda doğalgaz firmalarının yüksek kar yaptığı yönünde de yanlış bir  imaj olduğunu anlatan Tola, kestikleri her 100 liralık faturanın sadece 1,9  kuruşunu kendilerinin aldığını, 19 lirasının KDV ve ÖTV olarak ödendiğini, geri  kalan kısmın ise gaz bedeli olarak ödendiğini söyledi.

İnsanların zihnindeki zam psikolojisinin olumsuz etkilerini silebilmek  için yoğun şekilde pazarlama faaliyetleri yaptıklarını da dile getiren Tola, son  olarak doğalgaz dönüşüm maliyetlerini cazip hale getirebilmek için 15 aya kadar  faizsiz ve masrafsız kredi imkanı sunan kampanya başlattıklarını sözlerine  ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.