ZARAR GÖRME KORKULARI

Psikiyatri hastalıkları içerisinde zarar göreceği korkusu ile yaşayan, bu konuda hezeyanlar üreten, başkalarına güvenmeyip sürekli sadakat sorgulaması yapan ve mahkemeleri aşındıran kişilerin yaşadıkları ruhsal durumu ve nasıl tedavi edileceğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Zarar görme kokusu nedir? Bir gerçekliği var mıdır? Kişi neden kendisine birilerinin zarar vereceğini düşünür? Komşularını şikayet eden, sürekli kendisi hakkında kumpas planlandığını düşünen ve neredeyse tüm yakınlarını çapras sorgulamadan geçiren bu kişilerin yaşadıkları duygu durumlar nelerdir gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Bu hastalığa eşlik eden başka psikiyatrik hastalıklar nelerdir? Yatkın kişilik tipleri nelerdir? Kişinin yükselen kaygı düzeyi nasıl normale çevrilebilir? İyi niyet yaklaşımlarına başka anlamlar yükleyen ve herkese şüphe ile bakan bu kişiler yaşadıkları hezeyanların farkına nasıl varabilirler? Çevresinde olanlar duruma nasıl bakar nasıl davranırlar gibi gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve Uzman Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Zarar görme hezeyanı yaşayan kişi bir yönetici ise iş yeri nasıl bir yere döner? Zarar görme korkusu yaşayan kişi yönetme sorumluluğu taşıyorsa ne gibi tedbirler alır nasıl kısıtlamalara gider? Sürekli savunma halinde olan bu kişiler nasıl tedavi edilir? Tedavi edilmediğinde kendilerine ve başkalarına zarar verirler mi? Terapi desteği ile sağlanmak istenen netice nedir? Tedaviye uyumu var mıdır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.