ZEKA GERİLİĞİNİ ÖNLÜYOR

DHA

Nevşehir Sağlık Müdür Vekili Dr. Şenol Sağır, metabolik ve kalıtsal hastalık olan 'Fenilketonüri'nin erken tanı konulduğunda tedavi edilebildiğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde fenilketonürinin her 10 bin ile 30 bin yeni doğan bebekte gözlenmesine karşın, bu oranın ülkemizde her 3 bin ile 4 bin 500 bebekte görüldüğünü belirten Dr. Şenol Sağır, bunda Türkiye'de yaygın olan yakın akraba evliliğinin en temel etken oluşturduğunu kaydetti. Tedavi edilmediği takdirde bebeklerde zeka geriliğine yol açan fenilketonüri ile en etkin mücadelenin akraba evliliğinin en az düzeye indirilmesi ile mümkün olabileceğini anlatan Dr. Şenol Sağır, şöyle dedi:

"Gebeler, doğum öncesi kontrollerini düzenli yaptırmalı. Riskli gebeler belirlenerek, doğumları mutlaka uzman personel tarafından yaptırılmalı. Her yeni doğan bebeğin topuğundan alınacak 1 damla kan örneği ile gelecekte telafisi mümkün olmayacak ‘Fenilketonüri' hastalığının önüne geçilebilmektedir."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.